Osman Kavala yine tahliye edilmedi

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, dosya üzerinden yaptığı aylık inceleme sonunda, Gezi Davası’nın tek tutuklu sanığı Osman Kavala’yı yine serbest bırakmadı. Mahkemenin, oyçokluğuyla aldığı 'tutukluluk halinin devamı' kararına üye hâkim muhalefet şerhi koydu. Sanığın savunmasının alındığına ve delillerin toplandığına dikkat çeken üye hâkim, Kavala'nın adli kontrolle tahliye edilebileceğini belirti.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Gezi Davası’nın tek tutuklu sanığı olan ve bin 627 gündür Silivri Cezaevi’nde bulunan iş insanı Osman Kavala’nın aylık tutukluluk incelemesi, İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından bugün dosya üzerinden yapıldı.

OYÇOKLUĞUYLA ‘TUTUKLULUĞA DEVAM’ KARARI VERİLDİ

Mahkeme, yaptığı incelemede, Kavala’nın tutukluluğuna dair yapılan son değerlendirmeden bu yana hukuki durumunda değişiklik olmadığına hükmetti. Mahkeme, “Osman Kavala’ya isnat edilen suçun vasıf ve niteliği, yargılamanın geldiği aşama, mesnet suçlara ilişkin kuvvetli suç şüphesini gösterir somut delillerin bulunması ve adli kontrol tedbirlerinin yetersiz kalacağı” gerekçesiyle Kavala’nın tutuklu kalmasına oyçokluğuyla karar verdi.

ÜYE HÂKİMDEN MUHALEFET ŞERHİ

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nin üye hakimlerinden biri, Kavala’nın tutukluluk halinin devamı ilişkin karara muhalefet şerhi koydu.

Üye hâkim, muhalefet şerhinde, “Kavala’nın savunmasının alınmış ve delillerin toplanmış olması, dosyanın geldiği aşama ve bu aşamadan sonra delil karartma ihtimalinin bulunmadığı” gerekçesiyle tutukluluğun devamına gerek olmadığını belirtti. Tutukluluğun bir tedbir olduğuna vurgu yapan üye hâkim, muhalefet şerhinde, Kavala hakkında bir veya birkaç adli kontrol hükmünün uygulanabileceğini ve adli kontrol tedbirleriyle de istenen amaca ulaşılabileceğini belirterek çoğunluğun görüşüne katılmadığını bildirdi.

GELECEK DURUŞMA 22 NİSAN’DA

Gezi Davası’nın bir sonraki duruşması 22 Nisan Cuma günü yapılacak. Osman Kavala, tutuklu yargılanmaya devam edecek.

Osman Kavala yine tahliye edilmedi

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Gazete Kolektif ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!