Otomobil alacaklara kötü haber: Mayıs’ta zam geliyor

Artan kur nedeniyle mayıs ayında otomobil fiyatlarına zam geleceği öğrenildi. Marka temsilcileri, yüzde 2 ile yüzde 3 arasında zam beklediklerini belirtti.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Otomobil fiyatlarına mayısta kur nedeniyle yüzde 3 zam gelmesi bekleniyor. İkinci elde de fiyatlar artmaya başladı.

Ekonomi’den Aysel Yücel’e konuşan marka temsilcileri, kur artışını mayısta fiyatlara yansıtmaya başlayacaklarını söyledi.

Nissan, Renault, Dacia, Fiat, Peugeot, Opel ve Citroen bayiliğini yapan Gülan Otomotiv Yönetim Kurulu Başkanı Alp Gülan da fiyat artışları için gelecek haftaya işaret işaret etti.

“MARKALARDA FAZLA STOK DA YOK”

Gülan, şunları söyledi:

“Markalar henüz kur artışını fiyatlara yansıtmadı. Ancak bir yandan kur artarken bir yandan piyasada para bulmanın maliyeti de arttı. Fiyatlara yansıyacaktır. Markaların yüzde 2 ila yüzde 3 arasında zam yapacağını öngörüyoruz. Olağan dışı bir baskı olmadıkça markaların kur artışını fiyatlara yansıtmak için mayısı bekleyeceğini tahmin ediyoruz. Seçim öncesi temkinli zam yapacaklarını ve otomobil fiyatlarının haftaya yaklaşık 3 arasında artacağını öngörüyoruz. Zaten markalarda fazla stok da yok.”

“ENFLASYON, KUR, FAİZ ÜÇGENİ FİYATLARI DA ETKİLEYECEK”

Otomerkezi CEO’su Muhammed Ali Karakaş da ikinci el piyasasına dair şunları söyledi:

“Kur, faiz ve enflasyon üçgeninde tüketiciler yatırım aracı olarak otomobili tercih etmeye devam ederken, seçim belirsizliğinin etkisiyle fiyatlarda yukarı doğru bir seyir var. İlk 3 ayda artış yüzde 15 seviyesinde. Zira tüketici seçim sonrasında kurun yüzde 15 artacağını düşünüyor ve ÖTV vaatleri de etkisiz kalıyor. Enflasyon, kur ve faiz üçgeninin seyri fiyatları da etkileyecek.”

Otomobil alacaklara kötü haber: Mayıs’ta zam geliyor

Yorumlar kapalı.