Paris’te gençlerden ‘iklim’ için protesto gösterisi

Fransa'nın başkenti Paris'te gençler, iklim değişikliğine dikkat çekmek için gösteri düzenledi.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İsveçli iklim aktivisti Greta Thunberg’in 2018’de başlattığı “Gelecek için Cumalar” hareketinin devamında kurulan “İklim için Gençlik” kolektifinin çağrısıyla Paris’te iklim için protesto gösterisi düzenlendi.

İklim değişikliğine dikkati çekmek için toplanan göstericiler, Pantheon Meydanı’ndan Bercy otobüs garı yakınlarına kadar yürüdü.

Göstericiler ellerinde, “(Paris Belediye Başkanı Anne) Hidalgo, Beyinlerimizi Satıyor, Reklama Hayır” yazılı bir büyük bir pankartın yanı sıra “İkinci Bir Dünya Yok”, “Yarın Yaşamak İstiyorum” ve “Dünyayı Kurtar” yazılı pankartlar taşıdı.

Gösteride, “Patronların Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, gezegeni yok ediyorsun” şeklinde sloganların yanı sıra polis ve kapitalizm karşıtı sloganlar da atıldı.

Bir grup yüzü maskeli gösterici, protesto güzergahında panolardaki reklam afişlerini yırtarak, panoların üzerine reklam karşıtı ifadeler yazdı.

Organizatörler, protestoya 5 bin kişinin katıldığı bilgisini verirken, polis kaynakları gösteriye 500 kişinin katıldığını ifade etti.

“İklim için Gençlik” hareketinden Simone lakaplı aktivist, AA muhabirine, Paris’te kamusal alanda reklamın yasaklanmasının, talepleri arasında olduğunu aktardı.

Soy ismini vermeyen aktivist Ghislaine, Batı ve gelişmiş ülkelerin en çok sera gazı salan ülkeler olduğu vurgu yaparak, bu nedenle Fransa’da iklim ve gençlik için gösteriye katılmış olmanın önemine işaret etti.

Reklamların kapitalizme katkıda bulunduğunu belirten Ghislaine, reklamların insanları ihtiyacı olmadığı şeyleri tüketmeye ittiğini ifade etti.

Paris’te gençlerden ‘iklim’ için protesto gösterisi

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Gazete Kolektif ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!