Prens Philip’in cenaze töreni öncesi ‘üniforma krizi’

İngiltere Kraliçesi İkinci Elizabeth’in eşi Edinburgh Dükü Prens Philip’in 2 gün sonra Windsor Kalesi’nde gerçekleştirilecek cenaze töreni için hazırlıklar sürüyor. İngiliz basınına yansıyan haberlere göre, Sussex Dükü Prens Harry’nin, aynı zamanda unvanlarından feragat etmesi nedeniyle cenaze törenine üniforma ile katılamayacak olmasının gerilime neden olduğu aktarıldı.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Prens Philip’in cenazesinin cumartesi günü kaldırılma hazırlıkları sürerken kraliyet ailesi içindeki anlaşmazlıklar üniforma krizine yol açtı. İngiliz medyasında yer alan haberlerde, kraliyetteki üst düzey görevlerinden ayrılan Sussex Dükü Prens Harry’nin, aynı zamanda unvanlarından da feragat etmesi nedeniyle cenaze törenine üniforma ile katılamayacak olmasının gerilime neden olduğu belirtildi.

Prens Andrew’un babasının cenazesine askeri üniforma ile katılmak istediği fakat bu durumun adının skandallara karışması nedeniyle kraliyet ailesi içinde hoş karşılanmadığı da öne sürüldü.

KRALİÇE DEVREYE GİRDİ

Haberlerde ayrıca, İngiltere Kraliçesi’nin, oğlu Prens Andrew ve torunu Prens Harry’nin törende askeri üniforma giyip giyemeyeceği konusundaki sorunu çözmek için devreye girdiği de aktarıldı.

Buckingham Sarayı’ndan söz konusu iddialara ilişkin herhangi bir açıklamada gelmezken, haberlerde 94 yaşındaki Kraliçe’nin herhangi bir utançtan kaçınmak amacıyla cenazede hiçbir aile üyesinin üniforma giymemesine karar verdiği öne sürüldü.

Kraliçe’nin kararı doğrultusunda kraliyet ailesinin erkek üyelerinin cenazeye takım elbise ile katılmaları bekleniyor.

ORDUDA SADECE ANDREW VE HARRY GÖREV YAPTI

İngiliz medyasında yer alan iddialara göre, Harry ve Andrew aktif olarak orduda görev yapmış tek aile üyeleri olmaları da tartışmayı alevlendirdi.

Prens Andrew 1982 yılında Falkland Adaları ihtilafında, Prens Harry ise Batılı güçlerin işgal ettiği Afganistan’da aktif olarak görev yapmıştı.

Büyükbabasının cenaze törenine Meghan Markle ile evlenirken giydiği üniforma ile katılmak isteyen Prens Harry’nin, kraliyet unvanlarından feragat ettiği için törene üniforması ile katılamayacağının söylendiği ve Afganistan’da iki dönem görev yapan Prens’in bu karar nedeniyle öfkelendiği de iddia ediliyor.

Prens Philip’in cenaze töreni öncesi ‘üniforma krizi’

Yorumlar kapalı.