Rusya ‘Tahıl Koridoru’ anlaşmasından çekildi

Rusya Savunma Bakanlığı, Türkiye ve BM'nin arabuluculuğuyla Ukrayna ile imzaladığı 'Tahıl Sevkıyatı Anlaşması'ndan çekildiğini açıkladı. Bakanlıktan yapılan açıklamada, Ukrayna'nın Kırım'da düzenlediği saldırı sonrası anlaşmayı askıya alma kararı verdiklerini bildirdi.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Rusya, Kırım’daki gemilere yapılan saldırıların ardından Ukrayna limanlarından tarımsal ürün ihracatı için Birleşmiş Milletler tarafından yapılan anlaşmaya katılımı askıya aldı.

Rusya, Ukrayna İHA’larının Kırım kenti Sivastopol limanında bulunan gemilere saldırdığını söyledi.

Rus haber ajansı TASS’ın haberine göre, bakanlıktan yapılan açıklamada, “Kiev rejiminin, İngiliz uzmanların da yardımıyla Karadeniz Filosu’na ve ‘tahıl koridoru’nun güvenliğinin sağlanmasında görev alan sivil gemilere karşı gerçekleştirdiği terör eylemini dikkate aldık. Rusya, Ukrayna limanlarından tarım ürünlerinin ihracatına ilişkin anlaşmaların uygulanmasına katılımı askıya almıştır” denildi.

Bakanlık daha önce yaptığı açıklamada düzenlenen İHA saldırılarının büyük ölçüde püskürtüldüğünü ve bir Rus mayın tarama gemisinde küçük çaplı hasar meydana geldiğini belirtmişti.

Birleşmiş Milletler yardım şefi Martin Griffiths yaptığı açıklamada Ukrayna’nın Karadeniz’den tahıl ihracatının yeniden başlamasını sağlayan anlaşmanın kasım ortasından sonraya uzatılacağı konusunda “nispeten iyimser” olduğunu söylemişti.

22 Temmuz’da varılan anlaşma uyarınca Ukrayna, Rusya’nın 24 Şubat’ta komşusunu işgal etmesiyle durmuş olan Karadeniz tahıl ve gübre ihracatını yeniden başlatabildi.

Rusya ‘Tahıl Koridoru’ anlaşmasından çekildi

Yorumlar kapalı.