Sabiha Gökçen kimdir, nereli? Sabiha Gökçen ne zaman, neden öldü?

Türkiye'nin ilk kadın pilotlarındandır ve dünyanın da ilk kadın savaş uçağı pilotu olarak bilinen Sabiha Gökçen’in hayatı ölüm yıldönümü sebebiyle merak ediliyor. Peki, Sabiha Gökçen kimdir, nereli? Sabiha Gökçen ne zaman öldü?

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İstanbul’da Sabiha Gökçen havaalanına adı verilen Türk savaş uçağı pilotu Sabiha Gökçen’in bugün ölüm yıldönümü. Kullanıcılar Sabiha Gökçen kaç yaşında ve neden vefat etti merak ediyor. Peki, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün manevi kızı Sabiha Gökçen kimdir, nereli? İşte Türkiye’nin ilk katın pilotlarından olan Sabiha Gökçen’in hayatına dair detaylar..

Sabiha Gökçen ne zaman, neden öldü?

Sabiha Gökçen,  22 Mart günü doğdu ve yine 22 Mart günü hayata veda etti.  Sabiha Gökçen 22 Mart 2001 tarihinde Gülhane Askerî Tıp Akademisinde 88 yaşında kalp yetmezliği sebebiyle hayatını kaybetti.

Sabiha Gökçen kimdir, nereli? Sabiha Gökçen ne zaman, neden öldü?

Sabiha Gökçen kimdir, nereli?

Sabiha Gökçen 1913 yılında Bursa’da doğdu. Babası ve annesinin ölümünün ardından 1925 yılında Bursa’yı ziyaret eden Atatürk tarafından evlat edinildi. Sabiha Gökçen’e “Gökçen” soyadı, henüz havacılıkla ilgisinin olmadığı 1934 yılında soyadı kanununun çıkmasıyla Atatürk tarafından verildi.

Çankaya İlkokulu ve İstanbul Üsküdar Kız Koleji’nde eğitim gören Sabiha Gökçen, 1935’te Türk Hava Kurumu’nun Türk Kuşu Sivil Havacılık Okulu’na girdi. Ankara’da yüksek planörcülük brövelerini aldı. Gökçen 7 erkek öğrenci ile birlikte Kırım Rusya’ya gönderildi ve orada yüksek planörcülük eğitimini tamamladı.

1936’da Eskişehir Askeri Hava Okulu’na girdi ve burada aldığı özel eğitimden sonra askeri pilot oldu. Eskişehir’de 1.Tayyare Alayı’nda bir süre staj yaptı ,avcı ve bombardıman uçakları ile uçtu. 1937 yılında Cumhurbaşkanı, Başbakan ve Genelkurmay Başkanı’nın da katıldığı bir törenle kendisine Türk Hava Kurumu Murassa (İftihar) Madalyası verildi. 30 Ağustos 1937’de askeri uçuş brövesi aldı.

Sabiha Gökçen kimdir, nereli? Sabiha Gökçen ne zaman, neden öldü?

Sabiha Gökçen, Hava Okulunda uçuş Eğitimi alarak pilotluğa ilk adımını attı, 1935. Balkan Devletleri davetlisi olarak Atina Yunanistan’da. Sabiha Gökçen, Türkkuşu’nda 1955 yılına kadar başöğretmenlik yaptı. Gökçen 1938’de Balkan devletlerinin davetlisi olarak, uçağıyla Balkan turu yaptı. Türkiye’ye dönüşünün ardından Türk Hava Kurumu Türkkuşu’na “Başöğretmen ” tayin edildi ve 1955’e kadar bu görevini başarıyla sürdürdü.

1953 ve 1959’da davet üzerine ABD’ye giden Sabiha Gökçen, Türk toplumu ve Türk kadınını tanıttı. 1996’da havacılık kariyerinin en büyük ödülünü aldı. Amerikan Hava Kurmay Koleji’nin mezuniyet töreni için düzenlenen Kartallar Toplantısı’nın onur konuğu olarak katıldığı Maxwell Hava Üssü’nde ki törende “Dünya Tarihine adını yazdıran 20 Havacıdan biri” seçildi. Gökçen bu ödüle layık görülen ilk ve tek kadın havacı oldu. Son uçuşunu 1996’da 83 yaşında iken Fransız pilot Daniel Acton eşliğinde Falcon 2000 uçağıyla yaptı.

Sabiha Gökçen kimdir, nereli? Sabiha Gökçen ne zaman, neden öldü?

Yorumlar kapalı.