Şanlıurfa’daki ceylan avı ihalesi iptal edildi!

Şanlıurfa 2. İdare Mahkemesi, CHP’li Mahmut Tanal’ın başvurusunun ardından Şanlıurfa’da 9 ceylanın avlanmasına ilişkin ihaleyi iptal etti.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul Milletvekili Avukat Mahmut Tanal’ın başvurusu üzerine açılan dava sonucunda, Şanlıurfa’da 9 ceylanın avlanmasına ilişkin ihale iptal edildi.

Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar 3. Bölge Müdürlüğü Şanlıurfa Şube Müdürlüğü, 2020-2021 Av Turizmi kapsamında Şanlıurfa Eyyübiye Altınbaşak Genel Avlağında Kızılkuyu Yaban Hayatı Geliştirme Sahasında bulunan 2 ceylan, yine Kızılkuyu Yaban Hayatı Geliştirme Sahası Üretim İstasyonunda bulunan 7 ceylan olmak üzere toplam 9 ceylanın avlattırılmasına ilişkin ihale düzenledi. İhale kapsamında vurulacak 9 ceylan için 193.500,00-TL muhammen bedel biçildi.

Tanal, 7 Temmuz 2020 tarihinde gerçekleştirilen ihale hakkında yürütmenin durdurulması ve ihalenin iptaline karar verilmesi talebiyle Şanlıurfa 2. İdare Mahkemesi’nde dava açtı. Mahkeme, Tanal’ın şikayeti üzerine yürütmeyi durdurma kararı vermişti. Tanal’ın ihalenin iptali yönündeki talebini de değerlendiren Şanlıurfa 2. İdare Mahkemesi, dosyayı karara bağlayarak kentteki 9 ceylanın avlattırılması ihalesini iptal etti.

Şanlıurfa’daki ceylan avı ihalesi iptal edildi!

“PARA MİKTARI CEYLANLARIN YAŞAM HAKKINA TERCİH EDİLECEK ÖNEMDE DEĞİL”

Mahkeme kararında, avlanma ihalesi yapılan ceylanın, Dünya Doğayı Koruma Birliği kriterlerine göre “duyarlı” statüde olduğu vurgulandı. Kararda, Türkiye’nin de tarafı olduğu Avrupa’nın Yaban Hayatı Ve Yaşama Ortamlarını Koruma (Bern) Sözleşmesi’nin “Korunan fauna türleri” başlıklı 3 no’lu eki listede korunan fauna türleri arasında gösterildiği ve ülkemiz şartlarında kesin korunma altına alınmayacak fauna türlerinin gösterildiği ihtirazi kayıt listesinde ise yer almadığı kaydedildi.

9 ceylan için 193 bin 500 TL’lik muhammen bedelin belirlendiğinin hatırlatıldığı kararda, söz konusu para miktarının avlanmasına izin verilecek ceylanların yaşam hakkına tercih edilecek önemde olmadığı belirtildi. Ayrıca “ihale konusu ceylanların sayılarının gerekenden fazla olduğuna veya tarıma, hayvancılığa ve ormancılığa zarar verdiğine ilişkin herhangi bir tespitin veya buna ilişkin bir bilginin mevcut olmadığı” dile getirildi.

“SÖZLEŞMENİN İHLAL EDİLMESİ ANLAMINA GELİR”

Şanlıurfa 2. İdare Mahkemesi’nin kararında şöyle denildi:

“Ülkemizin tarafı olduğu ‘Avrupa’nın Yaban Hayatı ve Yaşama Ortamlarını Koruma (Bern) Sözleşmesi’ uyarınca korunması gereken fauna türleri arasında yer alan ceylan cinsinin avlanmasına salt av turizmi amacıyla izin verilmesi, sözleşmenin ihlal edilmesi anlamına geldiği gibi, avlanmanın uygulanma biçimine ilişkin esaslara bakıldığında, yanlışlıkla bile olsa avlanma kriterlerine uygun olmayan geyiklerin de avlanabilmesinin mümkün olması ve kritere uymayan geyiklerin avlanılmasının sadece iki kat para cezası ile cezalandırma ile geçiştirilmesi nedeniyle anılan sözleşme gereğince korunması gereken fauna türleri arasında yer alan ceylan neslinin tükenmesine yol açabilme riskinin bulunduğu, öte yandan sınırlı sayıda bir avcı grubunun isteklerini/hobilerini tatmin etmek amacıyla toplumun/toplumların büyük kısmının tepkisini çekebilecek şekilde korunması gereken bir fauna türünün (ceylanların) avcılık yöntemiyle öldürülmesine (korumayı sağlaması gereken) idarece izin verilmesinin av ve yaban hayvanlarının doğal yaşam ortamları ile birlikte korunmasını öngören 4915 sayılı Kara Avcılığı Kanunu’nun amacına da aykırılık oluşturduğu görülmektedir. Bu durumda, yukarıda açıklanan tespit ve gerekçeler birlikte dikkate alındığında, dava konusu ihale işleminin hukuka, ilgili mevzuat hükümlerine, kamu yararına, bilimsel verilere ve hizmet gereklerine uygun olmadığı sonucuna varılmaktadır.”

“AV TURİZMİ ADI ALTINDA KATLİAM İHALELERİ DÜZENLENMESİNE KARŞIYIZ”

Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Tanal, Şanlıurfa’nın bir evladı olarak iptal kararını sevinçle karşıladığını söyledi. Ceylanların Urfa’nın tarihinde, kültüründe ayrı bir öneme sahip olduğunu belirten Tanal, şöyle konuştu:

“Şanlıurfa’mız için ceylanlar, Ceylanpınar ilçesine ismini verecek derecede değerli ve tarihi miras niteliğindedir. Başvurumuzla ceylanları avlanmaktan kurtardık. İdare mahkemesi bizleri haklı buldu. Devlet eliyle hayvanların avlattırılmasına, ‘Av turizmi’ adı altında katliam ihalelerinin düzenlenmesine karşıyız.”

 

Şanlıurfa’daki ceylan avı ihalesi iptal edildi!

Yorumlar kapalı.