istanbul evden eve nakliyat istanbul evden eve nakliyat

Seçimi erteleme tartışmalarına Kılıçdaroğlu’ndan sert çıkış: Savaş olmadığına göre seçim ertelenemez, tarihi derhal belirlenmelidir

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 10 ilde büyük yıkıma neden olan, Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından seçimlerin 18 Haziran'dan daha ileri atılacağına yönelik tartışmalar hakkında konuştu. "Anayasa çok açık. Ancak savaş halinde seçim ertelenebiliyor. Savaş olmadığına göre seçim ertelenemez” diyen Kılıçdaroğlu, seçim tarihinin derhal belirlenmesi gerektiğini söyledi.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu gazeteci-yazar Murat Yetkin‘in seçim tarihinin ertelenme tartışmaları hakkındaki sorularını yanıtladı.

“NE DEMEK BİR DEFAYA MAHSUS”

Kılıçdaroğlu, eski TBMM Başkanı Bülent Arınç’ın seçimlerin bir defaya mahsus ivedilikle ertelenmesi gerektiğine yönelik açıklamasını, “Ne demek bir defaya mahsus? Bu ifade, ‘bir kişiye bir sefere özgü bir hukuk normu oluşturalım’ demektir. Demokrasilerde böyle bir anlayış yoktur. Kabile devletlerinde bile bu olmaz. Kaldı ki anayasa hiçbir yoruma yer vermeyecek kadar gayet açıktır. Yine anayasada, hiç kimseye, sınıfa, zümreye imtiyaz tanınamaz diye bir madde de var” diye yorumladı.

Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın YSK’ya seçim erteletme girişiminde bulunup bulunmayacağına yönelik, “Buna kalkışacaklarını sanmıyorum. Hukuk, hukukun üstünlüğü, yargıçlarda vicdan varsa buna kalkışacaklarını sanmıyorum. Anayasaya göre hâkim, hukukun üstünlüğü ve vicdani kanaatine göre karar verir” diye konuştu.

“KİMSEYE ÖZGÜ HUKUK NORMU OLUŞTURULAMAZ”

Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

“Seçimin ertelenmesi taleplerinin altında seçimden kaçma iradesi var. Ancak bu iradeyi YSK üzerinden hayata geçirmek yani kendi çıkarlarına göre bir defaya mahsus özel kararlar aldırmak istiyorlar. Sayın Arınç’ın açıklaması bunu gösteriyor.

Tekrar ediyorum; kimseye özgü hukuk normu oluşturulamaz. Yapılması gereken, ister erken seçim olarak 14 Mayıs, ister zamanında 18 Haziran olsun, ivedilikle seçim tarihinin belirlenmesidir. Seçimden kaçmanın hiç kimseye bir yararı yoktur. Ancak zararını tüm ülke çekecektir.”

Seçimi erteleme tartışmalarına Kılıçdaroğlu’ndan sert çıkış: Savaş olmadığına göre seçim ertelenemez, tarihi derhal belirlenmelidir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Gazete Kolektif ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!