Selami Şahin: Köy küloduma cep diktim! Kazandığım parayı anneme ve babama gönderdim

'Alışmak Sevmekten Zor', 'Boş Vere Boş Vere', 'Gitme Sana Muhtacım', 'Islak Mendil', 'Ne Duamsın Ne Bedduam', 'Sen Mevsimler Gibisin', 'Seni Sevmediğim Yalan', 'Seninle Başım Dertte' ve 'Tapılacak Kadınsın' gibi unutulmaz eserlere imza atan Selami Şahin; 50 yılı aşkın müzik yolculuğunun başlangıcını ve merak edilen yaşam öyküsünü anlattı.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Müzik kariyerinde sadece yorumcu olarak değil, besteci ve söz yazarı kimliğiyle de alkış alan Selami Şahin, ‘Bambaşka Sohbetler’ programına konuk oldu. Türk Müziğinde 350 adet bestesi ile apayrı ve çok özel bir yere sahip olan usta sanatçı, çocukluğunda yaşadığı zorlukları anlatırken, ekran başındakileri hüzünlendirdi.

“Türkçeyi 8 yaşında öğrendim”

Selami Şahin, Antakya’nın Yayladağ ilçesinde Suriye sınırına çok yakın bir köyde dünyaya geldiğini ve Türkçe’yi sekiz yaşında öğrendiğini söyledi: Hayatım roman. İlkokul mezunuyum. Köyde doğdum, büyüdüm. Annem hiç Türkçe bilmezdi. Mısırlı, İskenderiye şehrinden. ben Türkçeyi sekiz yaşında ilkokulda öğrendim.

“Evden tahta bir bavulla ayrıldım”

74 yaşındaki sanatçı, İstanbul’a ilk gelişinde yaşadıklarını şu sözlerle anlattı:

“Çok fakirdik, köyümüzde su ve elektrik yoktu. 15 yaşında evden ailemin rızasını alarak tahta bir bavulla tek başıma ayrıldım. İlkokul öğretmenimin ‘Sesin çok güzel, günün birinde şarkıcı olursun’ yorumuyla, şarkıcı olmak için Antakya, İskenderun, Adana ve Ankara’ya gittim. Bir sene dolmadan ‘Burada şarkıcı olunmaz’ diyerek 16 yaşında İstanbul’a geldim.”

“Tuvalet temizledim, ütü öğrendim, komiklik yaptım”

İstanbul’da çalışacak ve yatacak bir yerinin olmadığını söyleyen Selami Şahin, “Yatacak yerim yok, çalışmam lazım. Lokantacıya, ütücüye sordum; ‘işçi lazım mı?’, değil. Beyoğlu’nda Fitaş Pasajı’nın yan tarafında Şato Oteli’ne gittim. Sahiplerine durumumu anlattım. ‘Ben şarkıcı olamaya geldim. Annem babam çok fakir. ‘Onlara bakmam, çalışmam lazım’ dedim. Kocasını çağırdı. Allah rahmet eylesin, ikisi de vefat etti. Otelin sahibesi ‘Sevdim bu çocuğu’ diyerek, beni işe aldı. Otelin üst katında halıların, kilimlerin üzerinde yorgan yarı üstümde, yarı altımda yatıyordum. Tuvalet temizledim, yatak düzelttim, ütü öğrendim. Tarlabaşı’nda lokantada komilik yaptım. Kapıyı kilitliyorlardı, divanın üzerinde yatıyordum. Köy küloduma cep diktim, soğan ekmek yiyordum, kazandığım parayı da anneme ve babama gönderiyordum” ifadelerini kullandı.

Selami Şahin: Köy küloduma cep diktim! Kazandığım parayı anneme ve babama gönderdim

“Ne olur amca bana plak yapın”

1966 yılında ilk 45’lik plağını yapan ünlü söz yazarı ve besteci, tüm Türkiye tarafından tanınma hikayesini de izleyicilerle paylaştı.

“17 yaşını bitirmek üzereyken ünlendim. Plakçılık o zaman Sirkeci’de bir iş hanındaydı. Orada iş buldum. Bestecilere ‘Ne olur amca bana plak yapın’ dedim. ‘Oğlum sen burada işçisin. Nota da bilmiyorsun’ dediler. Yoksa işten ayrılacağımı söyledim. Patron ‘Çocuğun sesini bir dinleyin’ dedi. Dinlediler ve ‘Böyle bir şey olamaz’ dediler. Üçüncü 45’likte ünlü oldum. Notayı da kitapların yardımıyla kendi kendime öğrendim. Hayatımın ilk bestesi, 1969-1970 yılında ‘Yalancı dünya gibi yalancısın’ (Sen Mevsimler Gibisin). Bu besteyle Altın Kelebek ödülünü aldım.”

Selami Şahin: Köy küloduma cep diktim! Kazandığım parayı anneme ve babama gönderdim

Yorumlar kapalı.