Soma faciasının 7. yıl dönümü: ‘Bu ülkeyi insan mezarlığına çevirenler ceza almadı’

Manisa'nın Soma ilçesinde, 301 madencinin yaşamını yitirdiği maden faciasının üzerinden 7 yıl geçti. Soma 301 Madenciler Sosyal Yardımlaşma Derneği Başkanı İsmail Çolak, "Ölümlere neden olanlar kişi başı 1 hafta bile yatmadı. Her yeri arşınladık. Ama bu ülkeyi insan mezarlığına çevirenler ceza almadı. Sonuç koca bir hiç" dedi.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

301 maden işçisinin su basması ve çıkan yangın sonrası yaşanan ihmaller nedeniyle toprak altında hayatını kaybettiği Soma faciasının üzerinden 7 yıl geçti. 13 Mayıs 2014’te meydana gelen maden faciası için pandemi nedeniyle sessiz bir anma yapılacak.

Cumhuriyet’ten Mehmet İnmez’in haberine göre, aynı maden, isim değiştirerek halen çalışırken Soma’da değişen hiçbir şey olmadı. Daha önce ağabeyini maden faciasında yitiren ve 7 yıl önce eşini kaybeden Naciye Kaya, “Madencilerin ölümüne sebep olanlar, katiller bayramda çocukları, eşleri, anne ve babaları ile beraber olacak. Ama biz canlarımızın acılarını yaşayacağız. Cezalarını çekmediler. Çektiğimiz acı yetmiyor gibi adaletin yerini bulmaması canımızı daha çok yakıyor. Bizim acımız asla bitmeyecek” diyerek ölümlere neden olanların bir gün ceza alması için hukuk önünde mücadele edeceklerini ifade etti.

‘Yıllarca sorumluların ceza çekmesini istedik’

Maden ocağında oğlunu kaybeden Soma 301 Madenciler Sosyal Yardımlaşma Derneği Başkanı İsmail Çolak, evladını kaybedişinin üzerinden geçen 7 yılı hâlâ gözleri dolarak anlattı. Çolak, “13 Mayıs acıların yılı” diyerek şunları söyledi:

“Battaniyeye sarılı bedenlerin insan bedeni olmaktan uzak birer nesne gibi madenden çıkarılışını izleyeli 7 yıl oldu. Yıllarca ölümlere neden olanların yargılanmasını sorumluların ceza çekmesini istedik. Ama ölümlere neden olanlar kişi başı 1 hafta bile yatmadı. Her yeri arşınladık. Ama bu ülkeyi insan mezarlığına çevirenler ceza almadı. Sonuç koca bir hiç.”

‘Adalet aramaya devam edeceğiz, pes etmeyeceğiz’

Faciada eşini yitiren Gülten Kavas ise yaşanan adaletsizliğe rağmen pes etmeyeceklerini söyledi. Kavas, “Dinmeyen acı, gelmeyen adalet var. İkisinin arasında yaşamaya çalışıyoruz. Adalet olmayan Türkiye’de adaleti arıyoruz. Her geçen yıl davada yaramız yerinden deşiliyor. Çocuklarımız toprak altında çürüdü. Suçluları cezaevinden çıkardılar, şimdi suçlu arıyorlar. 7. yıla girdik acımızı dahi yaşayamıyoruz. Şehitliğe dua etmeye gitmek istiyoruz, ona dahi yasak getirdiler. Ama adalet aramaya devam edeceğiz. Pes etmeyeceğiz” dedi.

Soma faciasının 7. yıl dönümü: ‘Bu ülkeyi insan mezarlığına çevirenler ceza almadı’

Yorumlar kapalı.