1. Haberler
  2. Ekonomi
  3. Son Dakika… Merkez Bankası merakla beklenen faiz kararını açıkladı!

Son Dakika… Merkez Bankası merakla beklenen faiz kararını açıkladı!

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, politika faizini 50 baz puan düşürerek yüzde 8,50'ye çekti. Açıklamada, "Depremin 2023 yılının ilk yarısındaki etkileri yakından takip edilecektir." denildi.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Piyasaların merakla beklediği faiz kararı açıklandı. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası, bu ay politika faizini 50 baz puan indirerek yüzde 8,50’ye düşürdü.

Merkez Bankası’ndan yapılan açıklamada, “Yakın dönemde iktisadi faaliyete ilişkin açıklanan veriler tahmin edilenden daha olumlu seviyelerde gerçekleşmesine rağmen, jeopolitik risklerin ve faiz artışlarının da etkisi ile gelişmiş ülke ekonomilerinde resesyon endişeleri sürmektedir. Türkiye’nin geliştirdiği stratejik nitelikte çözüm araçları sayesinde temel gıda başta olmak üzere bazı sektörlerdeki arz kısıtlarının olumsuz etkileri azaltılmış olsa da uluslararası ölçekte üretici ve tüketici enflasyonu yüksek seviyelerini sürdürmektedir.” denildi.

Açıklamanın devamında şu ifadeler yer aldı:

“Yüksek küresel enflasyonun, enflasyon beklentileri ve uluslararası finansal piyasalar üzerindeki etkileri yakından izlenmektedir. Ülkeler arasında farklılaşan iktisadi görünüme bağlı olarak gelişmiş ülke merkez bankalarının para politikası adım ve iletişimlerindeki ayrışma devam etmektedir. Finansal piyasalarda artan belirsizliklere yönelik merkez bankaları tarafından geliştirilen yeni destekleyici uygulama ve araçlarla çözüm üretme gayretlerinin sürdüğü gözlenmektedir. Ayrıca finansal piyasalar, durgunluk risklerine karşı faiz artışı yapan merkez bankalarının faiz artırım döngülerini yakında sonlandıracağını beklentilerine yansıtmaktadır.”

Ayrıntılar geliyor…

Son Dakika… Merkez Bankası merakla beklenen faiz kararını açıkladı!
Yorum Yap

Yorumlar kapalı.