Soylu: CHP ister çatla ister patla, aramızda şu anda 15,5 puan var

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, AKP'nin oy oranının CHP'nin oy oranından 15,5 puan fazla olduğunu iddia etti. Oysa son kamuoyu araştırmaları Soylu'nun iddiasını yalanlıyor.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, AKP’nin oy oranının CHP’nin oy oranından 15,5 puan fazla olduğunu iddia etti. Soylu, “2023 yılında şapka düşecek keliniz görünecek. Benim kelim hep açıktır. Ama sizinki görülecek” dedi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, AKP Tokat İl Başkanlığı Danışma Meclisi toplantısında konuştu.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu hedef alan Soylu, “Dün 29 Ekim’di. Kemal Kılıçdaroğlu, bu millet bu Cumhuriyeti de bu özgürlüğü de bu bağımsızlığı da şanla şerefle kanla kazandı. Senin gibi kasetle kazanmadı” ifadelerini kullandı.

Soylu, konuşmasında anket tartışmalarına da değindi. AKP’nin oylarının CHP oylarının 15.5 puan önünde olduğunu iddia eden Soylu, “Anketler şöyleymiş, böyleymiş. Kılıçdaroğlu, onun aveneleri. Aç tavuk kendini darı ambarında zannedermiş. Bu anket işini çocukluğumdan beri takip eden bir kardeşinizim. Burada söylüyorum. Her ay araştırmaları takip ederim. Onların kurmaca araştırmaları değil. Bu milletin gördüğü ama bizimde takip ettiklerimiz var. Cumhuriyet Halk Partisi, ister çatla ister patla. Aramızda şu anda 15,5 puan var. 15.5 puan. Öyle yok öyleydi yok böyleydi. 2023 yılında şapka düşecek keliniz görünecek. Benim kelim hep açıktır. Ama sizinki görülecek. Hiç endişe etmeyin, hiç merak etmeyin” diye konuştu.

ANKETLER SOYLU’YU YALANLIYOR

Soylu, AKP’nin oylarının CHP’nin 15,5 puan önünde olduğunu iddia etse de son anketler kendisini yalanladı.

ORC Araştırma’nın 24-27 Ekim tarihleri arasında yaptığı anketin sonuçlarına göre, AKP ve MHP’den oluşan Cumhur İttifakı’nın yüzde 41,1 oy oranı aldığı görülüyor. CHP ve İYİ Parti’den oluşan Millet İttifakı’nın oy oranı ise yüzde 40,1.

Ankette katılımcılara “Bu pazar seçim olsa hangi partiye oy verirsiniz?” sorusuna verilen yanıtta AKP’nin oy oranı yüzde 31,6, CHP’nin ise yüzde 26 olarak görülüyor.

Bir başka anket sonucu da Soylu’nun iddiasını yalanladı. MetroPOLL Araştırma’nın son anketi AKP ve CHP arasındaki puan farkının 4,6 olduğunu ortaya koydu.

“Türkiye’nin Nabzı Eylül 2021” anketine göre, kararsızlar dağıtılmadan AKP’nin oy oranı yüzde 25, CHP’nin oy oranı ise yüzde 20,4 oldu.

“Kararsızlar, protesto oy ve cevap yok” seçenekleri ise oransal olarak dağıtıldığında AKP’nin oy oranı yüzde 31,7, CHP’nin oy oranı ise yüzde 25,8 olarak görüldü.

Kaynak: BirGün

Soylu: CHP ister çatla ister patla, aramızda şu anda 15,5 puan var

Yorumlar kapalı.