Sri Lanka Devlet Başkanı Rajapaksa, istifa mektubunu gönderdi

Ekonomik krizin ardından halkın ayaklandığı Sri Lanka’da Devlet Başkanı Rajapaksa’nın istifa mektubunu parlamento başkanına ilettiği belirtildi.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Tarihinin en büyük ekonomik krizinin ardından halkın ayaklandığı Sri Lanka’da Devlet Başkanı Mahinda Rajapaksa’nın istifa mektubunu parlamento başkanına ilettiği belirtildi.

Başbakanlık baskınında 1 kişi yaşamını yitirdi

Yerel Daily Mirror gazetesinin haberine göre, dün başkent Kolombo’da yer alan Başbakanlık ofisinin kapılarını kırarak kompleksin olduğu alana akın eden protestoculardan biri yaşamını yitirdi.

Polisin attığı göz yaşartıcı gazdan etkilenen 26 yaşındaki bir protestocu kaldırıldığı hastanede solunum sorunu yaşadı. Protestocu, Kolombo’da tedavi gördüğü özel hastanede hayatını kaybetti.

Bu arada Başbakan Ranil Wickremesinghe, baskının ardından güvenlik güçlerinden oluşan bir komite kurulduğunu açıkladı. Devlet Başkanı Gotabaya Rajapaksa’nın ülkeyi terk etmesinin ardından Başkan Vekili olarak atanan Wickremesinghe, Komiteye “düzeni yeniden sağlamak için gereken her şeyi yapmaları” talimatı verdi. Wickremesinghe, bu komitenin, siyasilerin herhangi bir müdahalesi olmaksızın faaliyet göstermesi için tüm yetkilerle donatılacağına dikkati çekti.

Sri Lanka’da ohal

Öte yandan Sri Lanka genelinde olağanüstü hal (OHAL), Kolombo’nun da içinde yer aldığı Batı eyaletinde de sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Güvenlik güçleri meclise çıkan yolları bariyerlerle kapatarak önlem aldı.

Sri Lanka’daki durum

Sri Lanka’da halk, elektrik kesintilerinin günde 13 saati bulmasının ardından mart sonunda protestolarını yoğunlaştırmıştı.

Sri Lanka Başbakanlık Ofisi’nin çevresinde 9 Mayıs’ta toplanan göstericiler ile hükûmet yanlıları arasında arbede yaşanmış, başkent Kolombo’da askeri birlikler göreve çağrılmıştı.

Şiddet olayları sonrası ülke çapında sokağa çıkma yasağı ilan edilmiş ve hükümet, protestolar sırasında kamu malına veya başkalarına zarar veren herkese ateş açılması talimatını vermişti.

Ülke çapına yayılan protestolarda aralarında iktidar partisi milletvekili ile 2 polisin de bulunduğu 8 kişi hayatını kaybetti, en az 250 kişi yaralandı.

Sri Lanka Devlet Başkanı Rajapaksa, istifa mektubunu gönderdi

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Gazete Kolektif ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!