Tarihin en ürkütücü deneylerinden biri: Şempanzeye benzeyen bebek büyüyünce intihar etti

Hayvan psikologları Luella Kellogg ve eşi Winthrop Kellogg, deney için Gua isimli yavru şempanze ile kendi bebekleri Donald’ı bir süre beraber büyüttü. Çocukları Donald’ın şempanzeye benzemesi üzerine deneye son verildi. Donald ise 42 yaşına geldiğinde intihar etti.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bilim insanları uzun yıllar boyunca yetiştirilme tarzının biyolojiyi ve genetiği doğrudan etkileyip etkilemeyeceğini merak etti.

Hatta bu soruyu cevaplandırmak için etik dışı yöntemlere başvuranlar bile oldu. Örneğin, hayvan psikologları Luella Kellogg ve eşi Winthrop Kellogg tarihin en ürkütücü deneylerinden birine imza attı.

Hayatlarını zeki hayvanlar türlerini incelemeye adayan çift, ABD’deki Florida Eyalet Üniversitesi ve Indiana Eyalet Üniversitesi’nde laboratuvar çalışmaları yürütmüştü.

Independent Türkçe’de yer alan habere göre; Çift, 1931’de bu çalışmaları bir ileri seviyeye taşıyarak Gua adlı yavru bir şempanzeyi, kendi bebekleri Donald’la kardeş gibi yetiştirmeye karar verdi.

Deney başladığında dişi şempanze henüz 7,5 aylık, Donald ise 10 aylıktı. İki bilim insanı başta 5 yıl sürmesi planlanan bu deneyde insan gibi yetiştirilen bir şempanzenin sınırları ne denli zorlayabileceğini görmek istedi.

Gua’nın gelişim sürecini görüntüleyen ve sonunda bunu bir belgesel haline getiren çift, şempanzeye tıpkı Donald’a davrandıkları gibi davrandı. Gua tıpkı bir insan yavrusu gibi giydirildi, beslendi ve erkek kardeşiyle aynı görevleri üstlendi.

 

Birkaç ay içinde Gua’nın çok hızlı gelişim gösterdiği anlaşıldı. Dik yürümeye başlayan şempanze çatalla yemek yiyor, 20 basit komuta cevap veriyor ve hatta Donald’dan “daha akıllı” diye niteleniyordu.

Öte yandan iki yavru arasındaki farklılıklar da çok hızlı ortaya çıktı. Donald insanları fiziksel görüntü ve yüzlerinden tanırken, Gua kokuları ve giydikleri kıyafetleri baz alıyordu.

Donald 16 aylıkken kelimeler kurmaya başladı ama Gua konuşabileceğine dair hiçbir belirti göstermedi. Çift, Gua’nın gelişebileceği son noktaya kadar geldiğini düşünüyordu. Zira türün fizyolojisi ve beyin gelişimi, insan iletişimine izin vermiyordu.

Ancak deney ilerlerken, Donald’ın şempanzeden daha fazla etkilendiği görüldü. Gua’nın Donald’a benzemesi beklenirken tam tersi bir tablo ortaya çıktı.

DONALD ŞEMPANZEYE BENZEMEYE BAŞLAYINCA DENEY DURDURULDU

Şempanzenin çıkardığı sesleri taklit eden Donald, insanları ısırmaya, bir şempanze gibi oynamaya ve dört ayak üzerinde hareket etmeye başladı. Donald’ın giderek şempanzelere benzediğini gören aile 9 ayın sonunda deneyi durdurdu.

Bu deneyi yorumlayan diğer bilim insanları, çiftin kararlarına eleştirel yaklaşıyor.

Johns Hopkins Berman Biyoetik Enstitüsü’nden Jeffrey Kahn, çiftin bu sonucu öngörmüş olması gerektiğini düşünüyor.

“Köpek yavrusu olan bir bebek yetiştirirseniz, yavru köpeğin insan özelliklerini öğrenmesini beklemezsiniz” diyen bilim insanı “Ancak yerlerde sürünen ve köpekler gibi havlayan küçük çocukları kim görmemiştir?” ifadelerini kullandı.

ŞEMPANZEYE ZATÜRREDEN ÖLDÜ, DONALD İSE İNTİHAR ETTİ

Gua deneyin sona ermesinin ardından ABD’nin Florida eyaletindeki Yerkes Bölgesel Primat Araştırma Merkezine gönderildi ve bir yıl sonra burada zatürre nedeniyle öldü.

Donald ise büyüyüp doktor oldu ama 42 yaşında intihar ederek hayatını kaybetti.

Donald’ın intiharının söz konusu deneyle ne kadar ilişkili olduğu bilinmiyor. Ancak Kahn, “Kendi çocukları üzerinde deney yapmaları son derece sorunlu” diyor.

Kahn ayrıca, deneyin yeterince bilimsel olmadığını da ekliyor:

Kendi aileniz ve kendi hayatınız üzerinde deney yaparsanız, bir laboratuvar çalışması kadar bilimsel olmaz.

Tarihin en ürkütücü deneylerinden biri: Şempanzeye benzeyen bebek büyüyünce intihar etti

Yorumlar kapalı.