TKP: Zeytinliklerde madencilik faaliyetlerine izi veren yönetmeliği karşı dava açtı

Türkiye Komünist Partisi (TKP), zeytinliklerde madencilik faaliyetleri yürütülmesine olanak sağlayan Maden Yönetmeliği’ne karşı dava açtı. Dava dilekçesinde, Danıştay’ın; bir zeytin sahasına üç kilometre mesafede küçük ölçekli tarımsal sanayi hizmetleri dışında bir tesisin yapılamayacağına ilişkin daha önce verdiği karar anımsatıldı.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

TKP, zeytinlik alanlarda madencilik faaliyetlerine izin veren yönetmelik değişikliğini Danıştay’a taşıdı. TKP’nin dava dilekçesinde; doğanın sermaye tarafından sömürüsünün telafi edilemeyecek zararlara sebep olduğu belirtildi, yönetmeliğin yürütmesinin durdurulması istendi.

Yönetmelik değişikliğinin anayasaya aykırı olduğunun belirtildiği dilekçede, zeytinlik alanların ekolojik sistemdeki yeri ve önemi aktarıldı. Kamusal hizmetin kaynağının sermayenin ihtiyaçları değil, toplumun genelenin gereksinimleri olduğuna işaret edildi.

Dilekçede, Danıştay’ın daha önce aldığı örnek bir kararın detaylarına da yer verildi. Bir zeytin sahasına üç kilometre mesafede zeytinyağı fabrikaları ile küçük ölçekli tanımsal sanayi işletmeleri dışında bir tesisin yapılamayacağına ilişkin kararın anımsatıldığı dilekçede; yönetmelikle yapılan değişikliğin kamu yararına aykırı olduğu belirtildi.

 

TKP: Zeytinliklerde madencilik faaliyetlerine izi veren yönetmeliği karşı dava açtı

Yorumlar kapalı.