Türk bilim insanları mikroplastik riski olmayan yenilebilir bitki çayı poşeti geliştirdi

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi akademisyenlerinin geliştirdiği TÜBİTAK destekli projeyle, meyve-sebze kabuklarından elde edilen bitki çaylarının poşetiyle birlikte suda erimesi sağlanacak.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi akademisyenlerince geliştirilen TÜBİTAK destekli projeyle, meyve-sebze kabuklarından, yenilebilir poşetiyle suda eriyen bitki çayı elde edildi.

AA muhabirinin edindiği bilgilere göre, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın himayelerinde başlatılan Sıfır Atık Projesi’ne, akademisyenler de geliştirdikleri projelerle katkı sağlıyor.

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Turizm Fakültesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Emre Hastaoğlu, Araştırma Görevlisi Şefahat Taşçı, yüksek lisans öğrencisi Beyza Nur İlhan Akyel ve lisans öğrencisi Büşra Kocaman’la birlikte gıda sektöründe “sıfır atık” imkanı sağlayacak proje geliştirdi.

Türk bilim insanları mikroplastik riski olmayan yenilebilir bitki çayı poşeti geliştirdi

Hastaoğlu, konuya ilişkin AA muhabirine yaptığı değerlendirmede, “Meyve ve Sebze Kabuklarından İçecek Geliştirilmesi ve Moleküler Gastronomi Teknikleri ile Sunum Olanaklarının Belirlenmesi” başlıklı projeyle, TÜBİTAK’tan “Sosyal ve Beşeri Bilimlerde Yenilikçi Çözümler Araştırma Projeleri Destek Programı” kapsamında destek almaya hak kazandıklarını söyledi.

Yenilebilir kılıf içinde, kurutulmuş meyve-sebze kabuklarından elde edilmiş suda çözünebilir toz bitki çayı yaptıklarını anlatan Hastaoğlu, kılıfı yenilebilir ve sıcak suda eriyen bir materyalden elde edilen ürünün, mikroplastiğin olumsuz etkilerini ortadan kaldırdığına işaret etti.

Mikroplastiklerin kullanımının azaltılması amaçlanıyor

Hastaoğlu, proje kapsamında, gıda artıklarını kullandıkları anlatarak, “Bazı sebze ve meyve kabuklarının sebep olduğu çevre kirliliğini azaltmak ve aynı zamanda bitki çaylarının kullanıldığı poşetlerdeki mikroplastik kullanımını azaltmak amacıyla böyle bir proje geliştirdik.” dedi.

Proje hakkında bilgiler veren Hastaoğlu, şu değerlendirmede bulundu.

Türk bilim insanları mikroplastik riski olmayan yenilebilir bitki çayı poşeti geliştirdi

“Sıfır Atık Projesi’ne katkı sağlamak amacıyla, meyve ve sebze kabuklarının atık olmasını engellemek ve tekrar öğüterek tüketilebilir hale gelmesini sağlamayı hedefledik. Proje sayesinde zengin fenolik (kimyasal bileşik) içeriğe sahip meyve ve sebze kabuklarını çöpe atmak yerine, raf ömrü uzun içecek haline dönüştürmeyi planladık. Böylelikle hem Sıfır Atık Projesi’ne, hem de Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’nden ‘sorumlu üretim ve tüketim’ alt hedefine de katkı sağlamayı amaçladık.”

4 renk için 16 farklı meyve ve sebze kabuğu kullanıldı
Hastaoğlu, proje kapsamında 4 farklı renk oluşturmak amacıyla 16 farklı meyve ve sebze kabuğunu kullandıklarını belirtirken, “Turuncu, sarı, kırmızı ve yeşil renklerde ürün hazırlığı yaptık. Daha çok portakal, limon ve kırmızı pancar kabuğu gibi hem yüksek renge hem de yüksek fenolik içeriğe sahip bitki çayları hazırladık.” ifadesini kullandı.

Türk bilim insanları mikroplastik riski olmayan yenilebilir bitki çayı poşeti geliştirdi
Sivas Cumhuriyet Üniversitesi akademisyenlerince geliştirilen TÜBİTAK destekli projeyle, meyve-sebze kabuklarından, yenilebilir poşetiyle suda eriyen bitki çayı elde edildi. ( Serhat Zafer – Anadolu Ajansı )

Türk bilim insanları mikroplastik riski olmayan yenilebilir bitki çayı poşeti geliştirdi

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Gazete Kolektif ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!