Türkiye’de 9’u 5 geçe hayat durdu: Büyük Önder Atatürk’ü anıyoruz

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün ebediyete intikalinin 84. yılında, ölüm anı 09.05'te ülkenin her yerinde hayat durdu. Sirenler çaldı, bayraklar yarıya indirildi, tüm vatandaşlar bulundukları noktada saygı duruşunda bulundu

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye Cumhuriyeti‘nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, ebediyete intikalinin 84’ncü yılında saygıyla anıldı. Ülke genelinde saat 09.05’te vatandaşlar saygı duruşunda bulundu.

Ankara’nın en işlek noktalarında, hayat Ata’ya duyulan saygının işareti olarak bir dakikalığına durdu.

Türkiye'de 9'u 5 geçe hayat durdu: Büyük Önder Atatürk'ü anıyoruz

Atatürk’ün ebediyete intikal ettiği saat 09.05’te sirenlerin çalmasıyla başkentin cadde ve sokaklarında vatandaşlar saygı duruşunda bulundu. Sürücüler araçlarından inerek saygı duruşuna katıldı.

Bazı sürücüler de araçlarının kornalarına basarak sirenlere eşlik etti.

Saygı duruşu sırasında duygulanan vatandaşlar oldu.

TBMM’DE TÖREN DÜZENLENDİ

Törene, TBMM Başkanvekili Haydar Akar, AK Parti Grup Başkanvekili Yılmaz Tunç, CHP Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç, milletvekilleri, Meclis bürokratları ve çalışanlar katıldı.

Türkiye'de 9'u 5 geçe hayat durdu: Büyük Önder Atatürk'ü anıyoruz

TBMM Başkanvekili Akar’ın, Atatürk Anıtı’na kırmızı, beyaz karanfillerden oluşan çelenk bırakmasının ardından, Atatürk’ün vefat ettiği saat 09.05’te sirenlerin çalmasıyla saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

Törenin ardından TBMM Koruma Daire Başkanlığına bağlı polisler Atatürk Anıtı’nın önünde saygı nöbeti tuttu.

İstanbul’daki törenler kapsamında Taksim Cumhuriyet Anıtı’na çelenk sunuldu

Taksim’deki anma töreninde İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, 1. Ordu ve İstanbul Garnizon Komutanı Korgeneral Ali Sivri, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, Cumhuriyet Anıtı’na çelenk sundu.

Büyük Önder Atatürk’ün hayata gözlerini yumduğu saat 09.05’te sirenlerin çalmasıyla saygı duruşunda bulunuldu, anıttaki direkte bulunan Türk bayrağı yarıya indirildi.

Gazilerin, öğrencilerin ve vatandaşların da hazır bulunduğu program, İstiklal Marşı’nın okunmasıyla sona erdi.

İSTANBUL ADLİYESİNDE 10 KASIM TÖRENİ DÜZENLENDİ

10 Kasım Atatürk’ü Anma Günü kapsamında İstanbul Adalet Sarayı’nın A kapısında gerçekleştirilen törene, Cumhuriyet başsavcı vekilleri, hakim ve savcılar ile adliye personeli katıldı.

Türkiye'de 9'u 5 geçe hayat durdu: Büyük Önder Atatürk'ü anıyoruz

Güvenlik görevlileri ile polis memurlarının resmi kıyafetleriyle hazır bulunduğu törende siren sesiyle saat 09.05’te saygı duruşunda bulunuldu.

BÜYÜK ÖNDER ATATÜRK İSTANBUL HAVALİMANI’NDA ANILDI

Havalimanındaki tören öncesinde, Türkçe ve İngilizce olarak, anma töreninin gerçekleştirileceği yönünde anonslar yapıldı.

Tören kapsamında havalimanının bazı noktalarına Türk bayrağı ile Atatürk’ün portresi asıldı. Havalimanının dış hatlar gidiş terminalindeki “İstanbul” yazısı önünde bir araya gelen çalışanlar ile yolcular, saatler 09.05’i gösterdiğinde 1 dakikalık saygı duruşunda bulundu.

Türkiye'de 9'u 5 geçe hayat durdu: Büyük Önder Atatürk'ü anıyoruz

Anmaya İstanbul Havalimanı Mülki İdare Amiri Mehmet İlker Haktankaçmaz, İstanbul Emniyet Müdür Yardımcısı Serpil Hatipoğlu, İstanbul Havalimanı işletmecisi İGA’nın Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Büyükkaytan, Devlet Hava Meydanları İşletmesi İstanbul Başmüdürü Abdullah Enis Eker ile çok sayıda çalışan ile yolcular katıldı.

Pasaport kontrol noktalarındaki polis memurları ile diğer çalışanlar da saygı duruşuna katıldı.

KOCAELİ’DE TRAMVAYDA ANMA ETKİNLİĞİ DÜZENLENDİ

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi UlaşımPark tarafından kentte hizmet veren Akçaray, Türk bayrakları ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün fotoğraflarının bulunduğu konseptte hazırlandı.

Daha sonra Otogar durağından hareket eden tramvay, Atatürk’ün ebediyete intikal ettiği saat 09.05’te Yahya Kaptan mevkisinde durdu.

Vatman Fatih Güler, yaptığı anonsta, “Bugün tarihlerden 10 Kasım, Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün aramızdan ayrılışının yıl dönümü. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü rahmet, saygı ve özlemle anıyoruz. Şimdi sizleri bir dakikalık saygı duruşuna davet ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Tramvaydaki yolcular, sirenlerin çalmasının ardından İstiklal Marşı okudu, saygı duruşunda bulundu.

Türkiye’de 9’u 5 geçe hayat durdu: Büyük Önder Atatürk’ü anıyoruz

Yorumlar kapalı.