Türkiye’nin en kirli havaya sahip illeri belli oldu! İlk sırada hangi şehir var?

Temiz Hava Hakkı Platformu'nun yayımladığı 'Kara Rapor 2022'ye göre, Türkiye genelinde 2021 yılında hava kirliliği nedeniyle en az 42 bin 67 kişi hayatını kaybetti. En kirli havayı soluyan ilk beş il sırasıyla Batman, Iğdır, Ağrı, Şırnak ve Malatya oldu.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Hava kirliliğinin insan sağlığına etkileri üzerine çalışmalar yürüten 15 sağlık, çevre ve iklim örgütünün oluşturduğu Temiz Hava Hakkı Platformu‘nun (THHP) hazırladığı, Türkiye’de hava kalitesinin karnesi niteliğindeki ‘Kara Raporu’nun 5’inci yayınlandı.

5 İLDEKİ DEĞERLER DSÖ’NÜN KILAVUZ DEĞERİNİN 5 İLA 8 KATI

Raporda, havası en kirli 5 kent olarak sıralanan Batman, Iğdır, Ağrı, Şırnak ve Malatya’da yıllık partikül madde değerleri ortalamasının Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) belirlediği kılavuz değerinin 5 ila 8 katı olduğu ve bu illerde 200’den fazla günde ulusal limit değerinin üstünde hava kirliliği ölçüldüğü tespit edildi.

Raporda, Batman’da yaşayanların, 2021 yılının 326 günü kirli havaya maruz kaldığı aktarıldı.

IĞDIR SON 6 YILDIR EN ÜST SIRALARDA

Iğdır’ın son 6 yıldır en kirli iller arasında en üst sıralarda yer aldığı belirtilen raporda, konutlarda yakılan kömürün yol açtığı hava kirliliğine ek olarak bir diğer önemli nedenin de, yoğun uluslararası karayolu trafiği ve mal taşımacılığı olduğu ifade edildi.

PM10 kirliliği olmayan tek il olan Hakkâri’de yaşayanların ise, kükürtdioksit açısından çok kirli bir hava soluduğu kaydedildi.

ÖLÜM NEDENLERİ ARASINDA 5. SIRADA

Hava kirliliğinin, Türkiye genelinde tüm yaşlar için ölüme ve sakatlığa yol açan ilk 10 risk arasında 2009’da altıncı sıradayken, 2019’da beşinci sıraya yükseldiği hatırlatılan raporda, Türkiye genelinde 2021 yılında hava kirliliği nedeniyle en az 42 bin 67 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi.

İstanbul’da 4 bin 848, Ankara’da 2 bin 853, Bursa’da 2 bin 223 ve İzmir’de de 1731 kişi hava kirliliğine bağlı hastalıklar nedeniyle yaşamını yitirdi.

Rapora göre, ölüm nedenleri arasında hava kirliliğinin yüzdelik payının en yüksek olduğu Batman’da her 100 ölümden 31’inin, Iğdır ve Karaman’da ise her 100 ölümden 28’inin hava kirliliği kaynaklı olduğu belirlendi.

DEPREM BÖLGESİNDE HALK SAĞLIĞI SORUNU RİSKİ!

Temiz Hava Hakkı Platformu Koordinatörü Deniz Gümüşel, Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen kentlerde hava kirliliğinin arttığına değinerek, şöyle konuştu:

“Kahramanmaraş’taki partikül madde yoğunluğu metreküpte 100 mikrogram yani ulusal yasal sınırın 2,5 katı, DSÖ kılavuz değerinin ise 7,5 katı. Bu kirlilik maalesef büyük miktarda enkazlardan kalkan toz ve halkın ısınmak için açıkta yaktığı ateşten kaynaklanıyor. Buna bir de asbest riski eklendiğinde bölgede hava kirliliği nedeniyle ciddi bir halk sağlığı sorunu yaşandığını ya da yaşanacağını söylemek mümkün.”

“BÖLGEDEKİ SOLUNUM YOLU HASTALIKLARINDA ARTIŞ”

Depremden etkilenen Adıyaman ve Hatay merkezde hava kalitesi istasyonlarından düzenli veri alınamadığını, İskenderun’da ise partikül madde kirliliğinin son 40 gündür metreküpte 200 mikrogram olduğunu vurgulayan Gümüşel, “Bölgedeki hekimler şimdiden solunum yolu hastalıklarında artış olduğunu belirtiyor” dedi.

 

Türkiye’nin en kirli havaya sahip illeri belli oldu! İlk sırada hangi şehir var?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Gazete Kolektif ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!