Ünlü yemek yazarı Julie Powell yaşamını yitirdi

Julie & Julia filmine de ilham olan yemek ve blog yazarı Julie Powell, 49 yaşında hayatını kaybetti.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Meryl Streep ve Amy Adams’ın başrollerini paylaştığı 2009 yapımı Julie & Julia filmine esin kaynağı olan Amerikalı blog yazarı Julie Powell hayatını kaybetti. Kocası Eric Powell, New York Times’a, 26 Ekim’de New York’un yukarısındaki Olivebridge’deki evlerinde Julie Powell’ın kalp aritmisi nedeniyle yaşamını yitirdiğini doğruladı.

Powell, 2002’de Long Island City’de kocası ve üç kedisiyle birlikte yaşayan bir sekreterdi, 30. yaş gününe yaklaşırken, kendini bir yıl boyunca bulmak için ilginç bir yola çıktı. Bir TV şefi ve ABD’de Fransız mutfağının duayeni Julia Child’ın 1961 klasiği olan Mastering the Art of French Cooking’de yer alan 524 tarifi sırayla yapmaya başladı

Eğitimi olmayan bir aşçı olan Powell, bu macerasını esprili bir dille blog olarak yayınlamaya başladı. Powell’ın blog’u dünya çapında büyük ilgi gördü ve hatta beyaz perdeye uyarlandı.

Ünlü yemek yazarı Julie Powell yaşamını yitirdi

2003 yılında New York Times’ta Powell’ın projesi hakkında yazan yemek editörü Amanda Hesser, şunları yazdı: “Yazıları çok taze ve hiçbir geleneğe bağlı değildi. İnternet yemek yazarlığını demokratikleştirdi ve Julie yeni bir akımın ilk ayırt edici sesiydi.”

2005 yılında Powell’ın blog’u önce Julie & Julia ismiyle kitap olarak yayımlandı ve en çok satanlar listesinde uzun süre yer aldı. Ardından da Amy Adams’ın Powell ve Meryl Streep’in Julia Child olarak oynadığı 2009 filmi Julie & Julia’ya ilham verdi.

Film, aynı zamanda 2012 yılında hayatını kaybeden ve Sevginin Bağladıkları (Sleepless in Seattle), Mesajınız Var (You’ve Got Mail), Harry Sally ile Tanışınca (When Harry Met Sally) gibi filmlere imza atan Nora Ephron’un yazıp yönettiği son filmdi.

2009’da da Powell, kocasıyla olan ilişkisini araştıran ikinci kitabı Cleaving: A Story of Marriage, Meat and Obsession’ı yayınlamıştı.

Ünlü yemek yazarı Julie Powell yaşamını yitirdi

Yorumlar kapalı.