Van’da 15 yaşındaki kızın karnından 7,5 kilogram kitle çıktı

Van’da yaşayan 15 yaşındaki kız çocuğunun karnından 7,5 kilogram ağırlığında kitle çıktı. Ameliyatı gerçekleştiren doktor “Gerekli hazırlıkları yaparak hastayı ameliyata aldık, yaklaşık iki saat sürdü. Başarılı bir şekilde çıkardığımız kitleyi incelenmek üzere patolojiye gönderdik. Çıkacak sonuçlara göre tedavi yöntemine karar vereceğiz. Hastanın durumu şu an iyi” ifadelerini kullandı.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Van’ın İpekyolu ilçesinde yaşayan 15 yaşındaki kız çocuğu, karnındaki şişkinlik, halsizlik ve bulantı nedeniyle ailesi tarafından kentteki Lokman Hekim Hastanesi’ne götürüldü.

Burada yapılan tetkiklerde karnında kitle tespit edilen kız çocuğu, ailesinin de onayıyla ameliyata alındı.

Hastane Başhekimi ve Çocuk Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Veli Avcı ile Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Ağahan Han tarafından yapılan ameliyatta, çocuğun karın bölgesinden 30 santimetre uzunluğunda, 25 santimetre genişliğinde ve 7,5 kilogram ağırlığında kitle çıkarıldı.

Van'da 15 yaşındaki kızın karnından 7,5 kilogram kitle çıktı

Çocuk yaşlarda nadir görüldüğü belirtilen kitle, incelenmek üzere patoloji laboratuvarına gönderildi.

“HASTANIN DURUMU İYİ”

Doç. Dr. Avcı, hastanın aşırı karın şişkinliği, iştahsızlık, bulantı ve halsizlik gibi şikayetlerle hastaneye getirildiğini söyledi.

Van'da 15 yaşındaki kızın karnından 7,5 kilogram kitle çıktı

Hastanın yapılan tetkiklerinde karnında uzunluğu 30, genişliği ise 25 santimetre olan kitle tespit ettiklerini belirten Avcı, şu bilgileri verdi:

“Aile şikayetin son bir haftada olduğunu bize iletti. Sonuçlarda da büyük bir kitle olduğunu gördük. Gerekli hazırlıkları yaparak hastayı ameliyata aldık, yaklaşık iki saat sürdü. Başarılı bir şekilde çıkardığımız kitleyi incelenmek üzere patolojiye gönderdik. Çıkacak sonuçlara göre tedavi yöntemine karar vereceğiz. Hastanın durumu şu an iyi.”

Avcı, çocuk yaştaki hastalarda bu tür vakalara ender rastlandığına işaret ederek, “Bu kist çocuk yaş grubunda oldukça nadir görülür. 12 yıllık çocuk cerrahıyım. Bu vakadan çok az gördüm. 7,5 kilogramlık kitlenin içinde kıl, kemik, yağ hücresi ve sıvı vardı.” dedi.

Van’da 15 yaşındaki kızın karnından 7,5 kilogram kitle çıktı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Gazete Kolektif ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!