Yapay zeka, 100 binden fazla maç simülasyonu yapıp Dünya Kupası’nı kimin kazanacağını tahmin etti

İngiltere merkezli bir enstitü tarafından geliştirilen yapay zeka, 2022 Katar Dünya Kupası'nda şampiyon olacak takımı gerçekleştirdiği simülasyonlar sonrası tahmin etti. İşte o tahminin sonucu ve yapay zekanın bu sonuca nasıl ulaştığı ile ilgili detaylar...

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Dünyanın dört bir yanından futbol tutkunlarının gözü kulağı şu sıralar Katar’da. Zira 2022 Katar Dünya Kupası karşılaşmaları resmen başladı ve futbolla ilgilenen herkes, Türk Milli Takımı turnuvada bulunmadığından dolayı gönlündeki milli takımın şampiyon olmasını istiyor. Ancak tahmin edebileceğiniz gibi şampiyonun kim olacağını tahmin etmek böylesi turnuvalarda pek de mümkün olmuyor.

Aslına bakacak olursak spor yorumcuları, gazeteciler ve sektörün önde gelen isimleri, şampiyon ile ilgili tahminlerde çoktan bulundular. Şimdi size, tamamen farklı bir tahminden bahsedeceğiz. Bu tahmin, bir yapay zeka tarafından gerçekleştirildi ve gündemde kendisine yer bulacak gibi görünüyor. Zira aynı yapay zeka, bundan önceki Dünya Kupası şampiyonunu doğru tahmin etmişti.

Birleşik Krallık merkezli veri bilimi ve yapay zeka merkezi olarak bilinen “The Alan Turing Institute”, 2018 yılında AIrsenal isimli bir yapay zeka geliştirdi. Bu yapay zeka, temelinde Fantasy Premier League isimli oyun için geliştirilmişti ve oyundaki sonuçları tahmin etmeye odaklanmıştı. FIFA Dünya Kupası için bu yapay zekayı değiştirmeye karar veren ekip, önemli verileri kullanarak şampiyonun kim olacağını tahmin etti.

1872 yılından beri düzenlenen her uluslararası karşılaşmaya ait (dostluk maçları dahil) verileri yapay zekaya ‘okuyan’ mühendisler, Dünya Kupası karşılaşmalarındaki sonuçların daha büyük önem arz ettiği bir öğrenim programı oluşturdular. Bu süreçte futbolcuları, karşılaşmalardaki cezaları ve hava durumu gibi değişkenleri program dışında tutan yapay zeka, takımlar üzerinden giderek şampiyonu tahmin etti.

Yapay zeka, 100 binden fazla maç simülasyonu yapıp Dünya Kupası'nı kimin kazanacağını tahmin etti

Yapay zekanın favorisi Brezilya!

Eğitilen yapay zeka, tam 100 bin kez çalıştırıldı. Yapılan çalışmalar sonucunda, Brezilya’nın şampiyon olma olasılığının diğer tüm takımlardan fazla olduğu sonucuna ulaşıldı. AIrsenal, Brezilya’nın şampiyonluk olasılığının yüzde 25 seviyesinde olduğunu düşünüyor. Yapay zekanın diğer favorileri arasında ise Belçika, Arjantin ve Fransa yer alıyor. Yapay zekanın memleketi olan İngiltere ise beşinci sırada yer alıyor.

AIrsenal oldukça gelişmiş bir yapay zeka olsa da bu sonucun bir tahminden ibaret olduğunu unutmayın. Eğer bahis oynamayı düşünüyorsanız da mutlaka kendi kararlarınızı verin…

Yapay zeka, 100 binden fazla maç simülasyonu yapıp Dünya Kupası’nı kimin kazanacağını tahmin etti

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Gazete Kolektif ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!