istanbul evden eve nakliyat istanbul evden eve nakliyat

Yaprak Dökümü’nün Ali Rıza Bey’i Halil Ergün’den yıllar sonra gelen itiraf: Solcu olduğum için üniversiteden atıldım

Yaprak Dökümü dizisinde canlandırdığı Ali Rıza Bey karakteriyle hafızalara kazınan usta oyuncu Halil Ergün katıldığı bir programda siyasi görüşünden dolayı yaşadıklarından bahsederek yıllar önce solcu olduğu için okuldan atıldığını anlattı.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Usta oyuncu Halil Ergün, Haberler.com’un YouTube kanalındaki Haber Bahane programına konuk oldu. Samimi açıklamalar yapan Ergün, siyasi görüşünden dolayı yaşadığı sorunlardan bahsetti.

“SOLCU OLDUĞUM İÇİN OKULDAN ATILDIM”

Yıllar önce üniversiteden neden kovulduğunu anlatan Halil Ergün, “Solcu olduğum için beni okuldan attılar. Yaşar Kemal ve Orhan Kemal okuyordum. Genç adamız, heyecanlayız. Ben korkusuz bir çocuktum ve soru sormayı seviyordum. Duyduğum, bildiğimiz kadar bir tarafımız vardı. Ailem yaka paça beni atarak ‘yeter artık senden çektiğimiz’ diyerek ben parayı verip Ankara’ya gönderdiler. Mülkiye’ye giderek siyasi bilimler fakültesine girdim. Fakülte hayatımla birlikte tiyatro kariyerim başladı. Biz ’68 Kuşağı’ olarak barışı, emeği ve bağımsızlığı savunuyorduk” dedi.

“HAPİSHANEDE YAŞADIKLARIM İNSANOĞLUNUN HAYATINDA İŞKENCEDİR”

12 Mart Muhtırası’nda devrimci tiyatro yaptığı için hapse girdiğini söyleyen usta oyuncu, sanat anlayışı yüzünden hep bedel ödediğinden bahsetti. “Siyasi tercihimi sosyalizmden yana yaptım” diyen oyuncu hapishanede yaşadıklarını da şu sözlerle anlattı: “2,5 yıl hapishanelerde yattım. Mahkemedeki son savunmamda sadece şunu söyledim: orada yaşadıklarımın ve gördüklerimin adı insanoğlunun hayatında işkencedir. Orada yaşadıklarımın anlatmak istemiyorum. Biri anlattığında da hoşuma gitmiyordu. Bu göreceli bir şeydir. İşkence izafi bir şey.”

Yaprak Dökümü’nün Ali Rıza Bey’i Halil Ergün’den yıllar sonra gelen itiraf: Solcu olduğum için üniversiteden atıldım

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Gazete Kolektif ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!