Yeni zamlar kapıda! TCMB’nin açıklamasındaki ‘sigara’ ayrıntısı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Para Politikası Kurulu toplantı özetini açıkladı. Açıklamada tüketici yıllık enflasyonundaki artışa en çok etki eden gruplar gıda, enerji ve hizmet grupları olarak belirtilirken 'sigara fiyatlarına' ilişkin ayrıntı dikkat çekti.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK), politika faizini yüzde 14 seviyesinde sabit tuttuğu toplantının özetini bugün açıkladı.

TCMB PPK’nın 26 Mayıs 2022 tarihli toplantı özetinde, “Kurul, uzun vadeli Türk Lirası yatırım kredileri de dâhil olmak üzere kredilerin büyüme hızı ve erişilen finansman kaynaklarının amacına uygun şekilde iktisadi faaliyet ile buluşmasının finansal istikrar açısından önemli olduğunu değerlendirmiştir. Bu çerçevede Kurul, güçlendirdiği makro ihtiyati politika setini ilave tedbirlerle kararlılıkla uygulamaya devam edecektir” ifadesine yer verdi.

“Temel mal yıllık enflasyonu nisan ayında 2,39 puanlık yükselişle yüzde 61,58 seviyesine ulaşmıştır” denilen açıklamanın devamında sigara fiyatlarının artışının devam edeceğine ilişkin açıklamalar yer aldı.

‘SİGARA FİYATLARINDA ARTIŞ EĞİLİMİNİN SÜRMESİ BEKLENMEKTEDİR’

PPK toplantı özetinde şu bilgiler paylaşıldı:

“Alkollü içecekler ve tütün ürünleri fiyatları nisan ayında yüzde 4,02 oranında artmış, grup yıllık enflasyonu yüzde 56,38 seviyesine yükselmiştir. Bu gelişmede, mart ayında sigara fiyatlarında üretici firmalar kaynaklı yapılan artışın sarkan etkileri izlenmiştir. Yükseliş eğiliminin üretici firmaların mayıs ayında yapmış olduğu sigara fiyat artışı neticesinde sürmesi beklenmektedir.” 

SİGARAYA 5 AYDA 8 TL ZAM GELDİ

Bu yıl içerisinde birçok ürüne zam gelirken sigaralarda bu zamdan tam 3 kez payına düşeni aldı.

Ocak, Mart ve Mayıs ayı olmak üzere bu yıl sigaralarda aralıksız bir zam yapıldı.

Ocak ve mart aylarında toplam 6 TL’lik artış yapılan sigara fiyatlarına son olarak mayıs ayında da 2 TL zam yapılmıştı.

Merkez’in bu açıklamasının ardından sigara fiyatlarına yeni bir zam yapılması bekleniyor.

Yeni zamlar kapıda! TCMB’nin açıklamasındaki ‘sigara’ ayrıntısı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Gazete Kolektif ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!