Yine rekor geldi… Apple, kaç para kazandığını açıkladı

Teknoloji devi Apple, rekor gelir elde ettiği son üç aylık 'mali durum raporunu' paylaştı. Açıklanan veriler, iPad haricindeki tüm ürün ve hizmetlerde gelir artışı yaşandığını gözler önüne serdi. Tim Cook, raporla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

ABD merkezli teknoloji şirketi Apple, 2022’nin üçüncü çeyreğine ilişkin mali durum raporu yayımladı. Yayımlanan rapor, şirketin rekor kazanç elde ettiği bir çeyrek dönem geçirdiğini gözler önüne serdi.

WebTekno’nun haberine göre; şirketin son üç aydaki geliri, yıllık bazda yüzde 8 artarak 90.1 milyar dolar olarak kayıtlara geçti.

Hisse başına elde edilen kazanç ise 1,29 dolar oldu. Böylelikle Apple, son bir yıllık süreçte 394,3 milyar dolar para kazanmış oldu.

iPad haricindeki tüm tüm ürünlerde gelir artışı yaşandı

Raporda yer alan hususlar arasında dikkat çeken bir nokta var. Öyle ki Apple, gelirlerini iPad dışındaki tüm ürün ve hizmet gruplarında artırdı.

Örneğin iPhone satışlarından elde edilen gelir yüzde 9,67, Mac satışlarından elde edilen gelir yüzde 25,39, diğer ürünlerden elde edilen gelir yüzde 9,85, servis hizmetlerinden elde edilen gelir ise yüzde 4,98 arttı. Ancak tüm bunlara karşılık iPad gelirleri, yıllık bazda yüzde 13,06 azaldı.

Tim Cook’tan açıklama

Paylaşılan rakamlarla ilgili açıklamalarda bulunan isim Tim Cook oldu. CNBC’ye konuşan Cook, yüzde 8 olan gelir artışı oranını daha yüksek beklediklerini ancak doların piyasalardaki güçlü pozisyonunun bu durumun önüne geçtiğini söyledi.

Cook’a göre dolar, diğer para birimlerine karşı bu kadar güçlü olmasaydı, Apple’ın ürünleri daha da çok satacaktı ve çift haneli gelir artışından bahsedilecekti.

Tim Cook, Apple’ın internet sitesindeki rapora ise “Bu çeyreğin sonuçları, Apple’ın müşterilerine, inovasyon arayışına ve dünyayı bulduğumuzdan daha iyi bırakmaya olan bağlılığını yansıtıyor. Aldığımız her eylemde ve aldığımız her kararda değerlerimizle öncülük ediyoruz. Çevreyi korumaya, kullanıcı gizliliğini güvence altına almaya, erişilebilirliği güçlendirmeye ve insanlığın tüm yaratıcı potansiyelini ortaya çıkarabilecek ürün ve hizmetler yaratmaya derinden bağlıyız” notunu bıraktı.

Yine rekor geldi… Apple, kaç para kazandığını açıkladı

Yorumlar kapalı.