Yolsuzlukla mücadelede Türkiye en kötü 10 ülke arasında

Avrupa Konseyi bünyesinde faaliyet gösteren Avrupa Yolsuzlukla Mücadele Grubu (GRECO) 2022 raporunda Türkiye, 48 ülke içinde yine tavsiyeleri yerine getirme konusunda başarısız olan 10 ülke içinde yer aldı.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Euronews’deki habere göre GRECO, Türkiye’nin milletvekilleri, hâkim ve savcılarla ilgili yolsuzluğun önlenmesi konusundaki tavsiyeleri yerine getirme performansının yine kötü olduğu uyarısında bulundu. Avrupa Konseyi bünyesinde faaliyet gösteren GRECO 2022 raporunda Türkiye, 48 ülke içinde tavsiyeleri yerine getirme konusunda başarısız olan 10 ülke içinde yer aldı.

Rapora göre, Türkiye 2022’de GRECO tarafından milletvekili, hâkim ve savcılarla ilgili yapılan 31 tavsiyenin ortalama yüzde 51,6’sını yerine getirmedi, yüzde 38,7’sini kısmen yerine getirdi, yüzde 9,7’sini ise tamamen uyguladı.

Bu son veriler, 2021’e oranla Türkiye ile ilgili 2022 verilerinde olumlu yönde bir değişiklik olmadığını ortaya koydu. Milletvekilleri için yapılan tavsiyelere uyulmama oranının bir önceki yılda olduğu gibi yüzde 57 oranında olduğu görüldü.

Rapora göre, Türkiye hakimlerle ilgili tavsiyelerin yüzde 16,7’sine uydu, yüzde 33,3’üne kısmen uydu, yüzde 50’sine uymadı.

Savcılarla ilgili tavsiyelerin ise yüzde 8,3’üne uyarken, yüzde 41,7’sine kısmen uydu ve yüzde 50’sine hiç uymadı.

EN KÖTÜ 10 ÜLKE

48 üyenin ortalaması alındığında ise milletvekilleriyle ilgili önerilerin yüzde 21,17’si, hâkimlerle ilgili önerilerin yüzde 17,39’unun, savıcılarla ilgili önerilerin ise yüzde 17,15’ne hâlâ uyulmadığı görüldü.

Türkiye ile birlikte, Ermenistan, Belçika, Almanya, Avusturya, Macaristan, Danimarka, Lüksemburg, Malta, Danimarka, Moldova, GRECO’nun yolsuzlukla mücadelede en başarısız olarak gösterdiği 10 ülke içinde yer aldı.

Yolsuzlukla mücadelede Türkiye en kötü 10 ülke arasında

Yorumlar kapalı.