Z Kuşağı, günde 25 lira ile geçinmeye çalışıyor

Twentify'nin ‘Türkiye’de Z Kuşağı" araştırmasına göre; Z kuşağı, günde 25 lira ile geçinmeye çalışırken, 10 gençten 4'ü sadece yol parasına sahip...

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Araştırma firması Twentify, Z kuşağını daha derinlemesine anlamak, yaşam şartlarını analiz etmek için Türkiye’den 15-24 yaş arası 1998 gencin katıldığı bir araştırma yaptı.

Araştırmaya ilişkin yapılan değerlendirmede, “Sonuçlar toplumun bazı kesimleri tarafından öne sürülen ‘Gençlerin yedikleri önlerinde yemedikleri arkalarında ve hiçbir sorunları yok’ görüşlerini reddeder nitelikte” denildi.

Araştırma sonuçlarında özellikle gençlerin maddi ve sosyal şartlarının yetersizliği ön plana çıktı.

EVLERİNİ ORTALAMA 3 KİŞİYLE DAHA PAYLAŞIYORLAR

Araştırmada gençlerin yaşam koşulları dikkate alındığında yaşadıkları evi ortalamada 3 kişiyle daha paylaştıkları, evlerin yüzde 66’sının gençlerin ailelerine ait olduğu belirlendi. Araştırmada ayda yaklaşık 750 TL harçlıkları/gelirleri olduğu hesaba katılan gençlerin günlük 25 TL ile geçindiği, her 10 gençten 4’ünün ise ay içinde sadece yol paralarının olduğu ortaya konuldu.

SOSYAL VE KÜLTÜREL AKTİVİTELER EKONOMİK ENGELLERE TAKILIYOR

Gençlerin sosyal yaşamlarının da değerlendirildiği araştırmada, gençlerin boş zamanları genel olarak bir şeyler izleyerek; alışveriş merkezine giderek, spor yaparak ya da oyun oynayarak geçirdiği görüldü.

Araştırma raporunda, gençlerin yapmak isteyip yapamadıkları aktivitelerin önündeki en büyük engelin, yeterli gelirlere sahip olmamaları olarak gösterildi. Gençlerin en çok yapmak isteyip yapamadıkları spor dalının ise yüzde 42 ile yüzme olarak belirlendi.

Z kuşağının hayat tarzı haline gelen dijital tüketim tarafının da ele alındığı araştırmada gençlerin haftada 4 kere dizi film vb. içerikler izlediği, 4 kere de oyun oynadığı, ekran başında tek seferde ortalama 2,5 saat zaman geçirdikleri belirlendi.

Z Kuşağı, günde 25 lira ile geçinmeye çalışıyor

Yorumlar kapalı.