Bala Hatun kimdir? Dede Korkut karakterlerinden biri mi? Kim Milyoner Olmak İster doğru cevap ne?

Kim Milyoner Olmak İster yarışmasında Dede Korkut hikayeleri karakterleri soruldu. Bala Hatun'un kim olduğu merak edildi. Peki, Bala Hatun'un kim olduğu merak ediliyor. Bala Hatun kimdir? Dede Korkut Hikayeleri karakterlerinden biri mi? Kim Milyoner Olmak İster doğru cevap ne?

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Tam olarak ne zaman doğduğu bilinmeyen Rabia Bala Hatun, 13. yüzyılda yaşamını sürdürmüştür. Osman Bey’in eşi, Şeyh Edebali’nin kızı olan Rabia Bala Hatun’un hayatı araştırılıyor.

Peki, Bala Hatun kimdir? Dede Korkut Hikayeleri karakterlerinden biri mi? Kim Milyoner Olmak İster doğru cevap ne? İşte detaylar…

BALA HATUN KİMDİR?

Tam olarak ne zaman doğduğu bilinmeyen Rabia Bala Hatun, 13. yüzyılda yaşamını sürdürmüştür. Osman Bey’in eşi, Şeyh Edebali’nin kızı olan Rabia Bala Hatun, zaman zaman Orhan Bey’in annesi Malhun Hatun ile karıştırılabiliyor. Osman Gazi ilk evliliğini 1280 yılında, Orhan Gazi’nin annesi olan ve Selçuklu vezirlerinden Ömer Abdülaziz Bey’in kızı Mal Hatun ile yapmıştır. Osman Gazi, 1289 yılına doğru Şeyh Edebali’nin kızı Rabia Bala Hatun ile evlenmişti.

Rabia Bala Hatun Osmanlı Devleti’nin kuruluş yıllarında yaşamış bir İslam ilahiyatçısı olan Şeyh Edebali’nin kızı ve Şehzade Alâaddin’in annesiydi. Rabia Bala Hatun’un mezarı, babası Şeyh Edebali’nin Bilecik’te bulunan türbesinin yanındaki bir yerde, annesi ile beraber bulunmaktadır. Bazı kaynaklara göre, Rabia Bala Hatun 1324 yılında vefat etmiştir. 1289 yılına doğru Şeyh Edebali’nin kızı Rabî’a Bâlâ Hâtun ile evlenince, nüfuzu ve kudreti arttı.

Kim Milyoner Olmak İster Dede Korkut hikayeleri ve karakterleri kimler?

Bala Hatun kimdir? Dede Korkut karakterlerinden biri mi? Kim Milyoner Olmak İster doğru cevap ne?

Yorumlar kapalı.