Burhan Öçal: Darbukayı Batı müziğine entegre ettim

Dünyaca ünlü perküsyon sanatçısı ve oyuncu Burhan Öçal, darbukayı Batı müziğine entegre ettiğini belirterek, "Bizim ritimlerimizin ne kadar değerli olduğunu, dünya müziği içinde nasıl yer alabileceğini göstermek istiyorum." dedi.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Dünyaca ünlü perküsyon sanatçısı ve oyuncu Burhan Öçal, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yeni müzik projeleri ile dahil olduğu film ve dizileri anlattı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda (CRR) Ukraynalı piyanist Alexey Botvinov ile yarın akşam “Doğu Batı Buluşuyor” başlıklı bir konser verecek olan Öçal, “Bu fikri 10 yıl önce ortaya attığımda batılı piyanistler buna pek samimi bakmadı. Korktular daha doğrusu. Çünkü içinde Bach vardı. Bach’ın Goldberg varyasyonlarıyla başlayacaktık. Sonra diğer batılı bestecilerin eserleriyle devam edecektik. Tabii bu eserler daha ritmik halde. Piyano etütleri, piyano sonatları ve hiç yapılmamış bir şeyi yapmak istedim.” diye konuştu.

Öçal, konserde Johann Sebastian Bach’ın yanı sıra ünlü besteciler Ludwig van Beethoven, Modest Musorgski ve Sergey Prokofiev’in eserlerine de yer vereceklerini vurgulayarak, “Bu isimlerin eserleri sadece piyano için çalınmış. Perküsyon yok. Ben bu eserleri ezberliyorum ve ona göre tınılarla, seslerle ritim tutarak eserlere eşlik ediyorum.” yorumunda bulundu.

“Darbukayı Batı müziğine entegre ettim”

Burhan Öçal, özellikle genç izleyicileri klasik müziğe çekmek için bu eserlere ritim kattığının altını çizerek “Piyanist olduğu gibi eseri orijinal çalıyor, hiçbir değişiklik yok. Ben de bunun üzerine ritimler tutuyorum veya efektler yapıyorum. Ritim benim için çok önemli. Melodi ay ise ritim güneştir. Ritimsiz yaşanmaz, hayatımız ritimdir.” değerlendirmesinde bulundu.

Bir doğu enstrümanı olarak darbukayı Batı müziğine entegre ettiğini kaydeden Öçal, şu bilgileri verdi:

“Zamanında çok hor görülmüş bir ritim aletini 46 senedir dünyanın hemen hemen her yerinde bir solist gibi sunuyorum. Darbuka için eserler yazdırıyorum, kendim de yazıyorum. Bu projenin içine de darbukayı entegre ederek, bizim ritimlerimizin ne kadar değerli olduğunu, dünya müziği içinde nasıl yer alabileceğini göstermek istiyorum.”

Sanatçı, Türk yaylı çalgılarını Batı müziğine entegre etmeye yönelik yeni çalışmaları olduğunun da altını çizdi.

“Türkler Çıldırmış Olmalı 2” ve “Şahsiyet”te rol alıyorum”

Sinemada da yeni projeleri olduğunu kaydeden başarılı sanatçı, “Türkler Çıldırmış Olmalı 2” filminde rol aldığını dile getirerek, “Filmin ikincisi, seyircilerin uzun süren ısrarı sonucu nihayet yıllar sonra yapılıyor. Ben bir albayı canlandırıyorum. Büyük bir keyifle oynadık. 17 Kasım’da sinemalarda gösterilecek.” ifadelerini kullandı.

Burhan Öçal ayrıca bu yılın sonunda yayına girmesi planlanan “Şahsiyet” dizisinin ikinci sezonunda da yer aldığını sözlerine ekledi.

Son günlerde dünyanın önemli gündem maddelerinden biri olan İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarına da değinen sanatçı, “Televizyonda izlediğim o görüntülere katliam mı desek, cinayet mi desek, bilmiyorum. Bir hastaneye bomba atılır mı?” ifadeleriyle tepki gösterdi.

Öçal, bölgede ateşkesin bir an önce sağlanması temennisinde bulunarak, “Savaşın da kuralları vardır. Çocuklara, hastanelere, okullara dokunmayacaksınız. İnsanlık dışı şeyler bunlar. Umarım daha kötü olmaz.” diye konuştu.

Sanatçı, Botvinov ile verecekleri konserin tekrarını 26 Ekim’de İzmir’de gerçekleştireceklerini kaydetti.

Burhan Öçal: Darbukayı Batı müziğine entegre ettim

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Gazete Kolektif ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!