1. Haberler
  2. Sağlık
  3. Cildiniz kışa hazır mı?

Cildiniz kışa hazır mı?

Dermatoloji Uzmanı Prof. Dr. Burhan Engin kış aylarında sık görülen cilt kuruluğu egzama, sedef gibi sorunların önüne geçebilmek için alınması gereken önlemleri sıraladı…

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kış aylarında; havaların soğuması, rüzgar, hava kirliliği, kapalı ortamlarda daha fazla zaman geçirmek, az su içmek gibi faktörler ciltte kuruluğun artmasına, cilt hastalıklarının gelişmesine ya da alevlenmesine yol açabilir. El ve ayaklarda çatlak ve yaralar ortaya çıkabilir. Bu çatlaklardan giren bakteriler, virüsler ve diğer mikroorganizmalar da deri enfeksiyonlarına neden olabilir. Nem gereksinimi artan deride egzamalar meydana gelebilir. Bu yüzden kış gelmeden cilt bakımına özen gösterilmesi ve cildin güçlendirilmesi gerektiğini belirten Dermatoloji Uzmanı Prof. Dr. Burhan Engin, şu önerilerde bulundu:

Cildiniz kışa hazır mı?

NELER YAPMALIYIZ?

Aslında birkaç basit önlemle deri bariyer bütünlüğünü kış soğuklarından koruyabiliriz. İşte önerilerim:

1 – Ellerin çok fazla yıkanması, suyla, sabunla ve kimyasal maddelerle temas etmesi nemsizliğe, kuruluğa neden olur. Bundan dolayı elleri sık sık yıkamaktan kaçınmak gerekir. Ilık suyla (25-30 °C ) yıkamak en idealidir. Ellerin bol bol nemlendirilmesi de kuruluğa ve egzamaya karşı direnç sağlayacaktır.

2 – A ve C vitamini içeren kozmetik ürünler deri bariyerini korumakla beraber yaşlanma karşıtı etkiler de gösterir. Ayrıca yüzünüzün ve ellerinizin kaybettiği nemi geri kazanması için düzenli olarak nemlendirici krem kullanılmalıdır. Ancak merdiven altı üretilenler kesinlikle tercih edilmemelidir.

3 – Cilt sağlığını içten de desteklemek gerekir. Yani dengeli beslenmek cilt için de faydalıdır. Dolayısıyla bugünlerde çeşitli beslenmek, özellikle C (turunçgiller, yeşil yapraklı sebzeler, karnabahar, yeşil biber, brokoli) ve E (bitkisel yağlar, badem, fındık, ay çekirdeği, yer fıstığı, zeytin yağı) vitaminleri, az yağlı süt ve süt ürünleri, az yağlı kırmızı et ve balık tüketmek cilt sağlığına da güç katar.

4 – Uzun süre sıcak suyla duş almak yoğun nem kaybına yol açacağından cilt kuruluğuna neden olabilir. Soğuk havanın etkisiyle kuruluk daha da şiddetlenip başta ellerde olmak üzere ciltte yaygın bir şekilde çatlaklar meydana gelebilir. Dolayısıyla ılık ya da çok sıcak olmayan suyla duş alınmalıdır.

5 – Kış mevsiminde havaların soğuk olması nedeniyle yaşadığımız sosyal alanlar yeteri kadar havalandırılmaz. Klima, elektrikli soba ve kaloriferle ısıtılan bu alanlar, derinin nemini kaybederek kurumasına ve çatlamasına neden olur. Cilt sağlığımız için de havaların çok soğuk olmadığı bugünlerde açık havada zaman geçirmeli, soğuklarda da düzenli aralıklarla hem evimizi hem de bulunduğumuz sosyal ortamları havalandırmalıyız.

6 – Ellere ve yüze peeling uygulanması deriye yoğun bir nem ve hacim kazandırır. Uzman kişiler tarafından hassas ve kuru ciltler için haftada bir, normal ciltler  için de haftada  2 kez uygulanabilir.

7 – Sonbahar ve kış aylarında da cilt sağlığımız için güneş koruyucu kullanmaya devam etmeliyiz. Çünkü güneşin zararlı ışınları her mevsim kendini gösterir.

8 – Derinin koruyucu bariyerini güçlendirmek için sabun, paraben ve renklendirici katkı maddesi içermeyen bir temizleme jeli kullanılmalıdır.

9 – Kışın eldiven takmak, atkı kullanmak ve çorap giymek riskli bölgeleri korumak için ucuz ve etkili bir yöntemdir.

10 – Ayrıca derideki nem dengesinin mevsimine uygun bir şekilde devam etmesi için günde 2 litre su içilmelidir.

Cildiniz kışa hazır mı?
Yorum Yap

Yorumlar kapalı.