istanbul evden eve nakliyat istanbul evden eve nakliyat

Haluk Levent, “Vay AFAD güzellemesi yapıyor” diyenlere seslendi: AHBAP bir devlet kurumunun karşıtı değildir!

Sanatçı ve AHBAP Derneği Başkanı Haluk Levent, kendisine yönelik gelen “AFAD güzellemesi yapıyor” şeklindeki yorumlara cevap verdi.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

AHBAP derneğinin kurucusu sanatçı Haluk Levent, sosyal medya hesabı üzerinden gelen, “AFAD güzellemesi” yaptığı yönündeki eleştirilere, “Hiçbir şeyi kendi başımıza yapamayız. Depremde yangında, selde yani bir afet durumunda devletin arama-kurtarması AFAD’dır. Önce bölgeye yerleşir, planlamalarını yapar. Yani AFAD, devletin bir organıdır. Bizler önce ondan onay alır sonra yaparız” yanıtını verdi. Levent, “AFAD da bizim AHBAP da” sözlerine ilişkin de, “politik ayrışmayalım mesajdır” açıklamasında bulundu.

Levent, “AFAD bir devlet kurumu AHBAP ise bir dernek. AHBAP, AFAD’ın alternatifi hiç değildir olamaz da. Ahbap iyi bir dağıtımcı iyi bir depolaması organize ekiptir. Fakat bir devlet kurumunun karşıtı değildir! Politik duruşunuz ne ise sonuna kadar ona göre davranın tabii ki. Eleştiri yapın. Bu benim konum değil” ifadelerini kullandı.

Haluk Levent’in paylaşımı şöyle:

“DEVLETİN ARAMA-KURTARMASI AFAD’TIR”

“Ben ne zaman AFAD adını geçirsem ‘vay AFAD güzellemesi’ yapıyor diyenler! Konuyu açalım mı? Örneğin, araba aldınız ehliyet yok. Ehliyeti devletin kurumundan almamışsanız arabayı nasıl kullanacaksınız? Yangın sonrası fidan dikeceksin. Orman müdürlüğünün izni olmadan imkansız! Kısaca hiçbir şeyi kendi başımıza yapamayız. Depremde yangında, selde yani bir afet durumunda devletin arama-kurtarması AFAD’tır. Önce bölgeye yerleşir, planlamalarını yapar. Yani AFAD, devletin bir organıdır. Bizler önce ondan onay alır sonra yaparız. Mesela çadır kent mevzusu. Yani biz ya da başka bir STK çadır kent kurarken kafamıza göre plan yapamıyoruz. Planlanmış alan gösteriliyor bizlere. Ve lojistik destek veriliyor. Elektrik, jeneratör, tuvalet vs. Ondan sonra çadır satın alıp geliyoruz. Oraya kuruluyoruz. Çünkü gelişi güzel yapamayız!

Bakın saatlerdir arama-kurtarma yapan arkadaşlarla ateş başında oturuyoruz. Yanımda Mustafa var. Sinoplu. Göçük altında kalan bir çocuğu anlatırken ağlıyor ve hepimiz ağlıyoruz. O kadar acı olaylar var ki ve yaşandı ki hepimiz gerçekten kötüyüz.

“AHBAP, AFAD’IN ALTERNATİFİ DEĞİLDİR, OLAMAZ DA”

İşte AFAD emekçisi Mustafa ve Mustafa’nın arkadaşları hepsi bu duyguda. Yıllardır AFAD ile protokolümüz var. Ahbap sahadaki bin 800 STK’dan bir tanesi. Mütevazı olamayacağım çok şey yaptık yıllardır. ‘AFAD da bizim Ahbap da’ cümlesi politik ayrışmayalım mesajdır. Yoksa AFAD bir devlet kurumu Ahbap ise bir dernek. AHBAP, AFAD’ın alternatifi hiç değildir olamaz da.

“BU BENİM KONUM DEĞİL”

Mesela bizim sadece 30 kişilik arama-kurtarma ekinimiz var ve deprem başından beri çalışıyorlar. Ama AFAD’ın binlerce. AHBAP iyi bir dağıtımcı iyi bir depolaması organize ekiptir. Fakat bir devlet kurumunun karşıtı değildir! Politik duruşunuz ne ise sonuna kadar ona göre davranın tabii ki. Eleştiri yapın. Bu benim konum değil. Fakat AFAD’ın binlerce emekçisi var. Ve yakınlarımız öncelikle bu insanlara emanet. Onların da duyguları var. Bakın şu anda saat 06.34 Bu insanlar bu hepimiz için burada.”

Haluk Levent, “Vay AFAD güzellemesi yapıyor” diyenlere seslendi: AHBAP bir devlet kurumunun karşıtı değildir!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Gazete Kolektif ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!