HDP'li Gergerlioğlu için düzenlenen 'adalet nöbeti'nde 4 kişi gözaltına alındı

HDP’li Gergerlioğlu için düzenlenen ‘adalet nöbeti’nde 4 kişi gözaltına alındı

AYM'nin hakkında hak ihlali kararı verdiği HDP'li Ömer Faruk Gergerlioğlu için Sincan'da yapmak istediği eyleme polis müdahale etti. Aralarında Gergerlioğlu'nun oğlu Salih Gergerlioğlu'nun da olduğu 4 kişi gözaltına alındı.

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

HDP, Anayasa Mahkemesi’nin hakkında hak ihlali kararı verdiği, ancak tahliye edilmeyen HDP’li Ömer Faruk Gergerlioğlu için hükümlü olarak bulunduğu Sincan Cezaevi önünde ‘adalet nöbeti’ eylemi yapmak istedi. Cezaevi önünde toplanmak isteyen HDP’lilere polis engel oldu. Aralarında Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun oğlu Salih Gergerlioğlu ve Artı TV kameramanı Nazım Fayık’ın da olduğu 4 kişi gözaltına alındı.

HDP tarafından Twitter’da yapılan paylaşımda, olayla ilgili olarak şu ifadeler kullanıldı:

“AYM kararına rağmen bırakılmayan vekilimiz Ö.Faruk Gergerlioğlu için Sincan Cezaevi önünde yapacağımız açıklamamıza saldırı gerçekleşti. Aralarında Salih Gergerlioğlu ve gazetecilerin de olduğu 4 kişi gözaltına alındı. Saldırılar mücadelemizi engelleyemez!”

Polisin sert müdahalesinin ardından, cezaevine yakın bir bölgede HDP’liler eylemlerini sürdürüyor. Gözaltına alınanların sağlık kontrolünün ardından Sincan Fatih Polis Merkezi’ne götürüldüğü öğrenildi.

Anayasa Mahkemesi, hakkında verilen 2,5 yıllık hapis cezasının onanmasının ardından milletvekilliği düşürülerek cezaevine giren Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun başvurusunu 1 Temmuz’da karara bağlamıştı. Yüksek Mahkeme, Gergerlioğlu’nun “seçilme ve siyasi faaliyette bulunma hakkı” ile “kişi hürriyeti ve güvenliği hakkı”nın ihlal edildiğine hükmetmişti.

HDP’li Gergerlioğlu için düzenlenen ‘adalet nöbeti’nde 4 kişi gözaltına alındı

Yorumlar kapalı.