İbn-i Sina’dan beyni rahatlatan en etkili baharat: 1 tutamı baş ağrısını söküp atıyor

İbn-i Sina, beyni rahatlatan, baş ağrısını önleyen ve hafıza kaybına karşı koruyan baharata dair araştırmaları sonucu çay ağacı yaprakları, kuru nane ve okaliptus bitkilerinin baş ağrısına iyi geldiğini ortaya koymuştur.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Baş ağrısı birçok insanın çaresini bulamadığı bir ağrı türü. İbn-i Sina, baş ağrısına iyi gelen bir yöntem dile getirmiş ve bu sorunu yaşamayan insanlara bile bunu önermiştir.

İbn-i Sina’nın önerdiği reçete şu şekilde:

Bir tencerenin içine 5 bardak içme suyu koyun.

Akabinde içine çay ağacı yaprakları, kuru nane ve okaliptus bitkilerden birer tutam koyun.

Bu su kaynarken tenceredeki buharı iyice solumaya çalışın.

Alın kısmına yukarı doğru masaj yaparak buradaki kaslarınızı gevşetin.

Banyo yaparken son yıkanmada bir kovanın içine kaynatılmış deniz suyu koyun ve suyu burnunuza çekin geri sümkürün. Kalan suyu baştan aşağı tüm vücudunuza dökün. Bu yöntemde baş ağrısına iyi gelmekte ve beyni rahatlatmaktadır.

BAŞ AĞRISINA İYİ GELEN ÇAYLAR

Stresten kaynaklı baş ağrısı sorunu, strese iyi gelen bitkiler ile çözülebilmektedir. Bu bitkiler melisa, adaçayı, lavanta, kediotu, kantaron ve ıhlamurdur. Uzmanlara göre şiddetli baş ağrısına ne iyi gelir sorusunun cevabı papatya çayı ve biberiye çayıdır. Baş ağrısına iyi gelen diğer bitkiler arasında nane ve zencefil de öne çıkmaktadır. İbn-i Sina tıpkı yukarıdaki kürde olduğu gibi yüz yıllar öncesinden baş ağrısına karşı naneyi önermiştir. Öyle ki koklamak bile beyne iyi gelmektedir.

İbn-i Sina tarafından önerilen nanenin sağlığa şaşırtıcı yararları bulunmaktadır. Bunlar arasında; sindirimi rahatlatmak, kilo vermeye yardımcı olmak, mide bulantısını önlemek, yorgunluk ve baş ağrısından kurtulmak ilk sırada yer alır. Nane ayrıca astım, hafıza kaybı ve cilt problemlerinin tedavisinde de kullanılmaktadır.

İbn-i Sina’dan beyni rahatlatan en etkili baharat: 1 tutamı baş ağrısını söküp atıyor

Yorumlar kapalı.