İyi bir seks hayatı olmayan erkeklerin beyinlerinin hasar gördüğü ortaya çıktı

ABD'deki Pensilvanya Eyalet Üniversitesi'nden araştırmacılar, yaşlandıkça cinsel tatmin ve erektil işlevin azaldığını söyleyen orta yaşlı erkeklerin aynı zamanda daha fazla bilişsel gerileme gösterdiğini keşfetti.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Independent Türkçe’de yer alan habere göre, ekibin analizine, çalışmanın başlangıcında ortalama yaşları 56 olan 800’den fazla erkek dahil edildi. Bu kişiler, hayatlarıyla ilgili anket sorularını yanıtladı ve 12 yıllık bir süre boyunca biliş ve hafıza testlerine katıldı.

Çalışmanın başlangıcında hiçbir katılımcıda sertleşme bozukluğu veya bilişsel problemler yoktu. Ancak cinsel yaşamları yıllar içinde azalmaya başlayan erkeklerin hafızasında düşüş yaşandı. Sertleşme bozukluğunda mustarip erkeklerin bilişsel performansı ise hem çalışmanın başında hem de ilerleyen süreçte daha kötüydü.

“CİNSEL YAŞAMLARIMIZ VE KAVRAYIŞIMIZ ARASINDA AÇIK BİR BAĞLANTI VAR”

Pensilvanya Eyalet Üniversitesi’nde doktora adayı Riki Slayday, “Zaman içinde erektil işlevde artış veya azalmalar gördük. Cinsel tatminin bilişsel işlevdeki eşzamanlı artış veya azalmalarla ilişkili olduğunu bulduk. Bu da bize cinsel yaşamlarımız ve kavrayışımız arasında açık bir bağlantı olduğunu söylüyor” dedi.

Ekip, bulgularının en azından yaşlı erkeklerin azalan cinsel sağlıklarının hafıza sorunlarının erken bir uyarı işareti olabileceğini gösterdiğini vurguluyor.

İyi bir seks hayatı olmayan erkeklerin beyinlerinin hasar gördüğü ortaya çıktı

Yorumlar kapalı.