Karaca Ömür’ün yavruları “Bordo” ile “Mavi” botanik parkın maskotu oldu

Trabzon'un Ortahisar ilçesinde 103 bin metrekarelik alana yapılan Trabzon Botanik Parkı'nda tel örgülerle çevrili bölümde yaşayan karaca ailesinin 2 yavrusu dünyaya geldi.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İlçeye bağlı Çamoba Mahallesi’ndeki parkta 130 türde yaklaşık 11 bin bitkinin yanı sıra süs balıkları, kara ve su kaplumbağaları, tavşanlar, tavuklar ve karacalar da yer alıyor.

“Boynuzlu” ve “Ömür” adındaki karacaların 27 Mayıs’ta 2 yavrusu dünyaya geldi. Büyükşehir belediyesinde temizlik görevlisi olarak çalışan Derya Saka, bakımını üstlendiği karaca yavrularına “Bordo” ve “Mavi” adını verdi. Yavru karacalar, parkı ziyaret eden yerli ve yabancı turistlerin de maskotu haline geldiler.

“Bordo ile Mavi’nin yavrularını da büyütürüm, onların yavrularını da görürüm”

Derya Saka, parkta 2’si dişi 3 karaca bulunduğunu belirterek, “Ömür” adlı karacanın bakımını 4 günlükten itibaren kendisinin üstlendiğini söyledi.

Veterineri yanına yaklaştırmadığı için Ömür’ün gebe olduğunu anlayamadıklarını dile getiren 2 çocuk annesi Saka, “Ben yaklaşabiliyordum ama gebe olduğunu anlayamadım. Karnı giderek büyümeye başlayınca şüphelendim. ‘Acaba yavrusu var mı? Yok mu?’ derken internetten karacaların mayıs ayında doğum yaptığını öğrendim. Her sabah gelip ‘Ömür doğum yaptı mı?’ diye kontrol ettim.” dedi.

Karaca Ömür'ün yavruları "Bordo" ile "Mavi" botanik parkın maskotu oldu

Saka, doğumdan bir gün önce Ömür’ü sevdiğini, okşadığını dile getirerek, şöyle devam etti:

“Ertesi gün mesaiye geldiğimde Ömür’ün yanında iki yavru gördüm. Bizim için de sürpriz oldu, o anı yaşamak çok güzeldi. Duygulandım, gözlerim doldu, kızlarımın çocuklarından önce Ömür’ün yavrularını gördüm, anneanne oldum. Karaca bakmayı Ömürle birlikte öğrendim. Daha önce hiç hayvan bakmamıştım ama baktıkça, araştırdıkça alıştım. Bakabildim ve başardım, başarabildiğim için de çok mutluyum. İnşallah Bordo ile Mavi’nin yavrularını da büyütürüm, onların yavrularını da görürüm.”

Ömür’ü çocuğu gibi sevdiğini, özenle baktığını ifade eden Saka, “Ömür’den bu yıl yavru bekliyordum, yavrularımız yani torunlarım doğdu, anneanne oldum. Mutluyum o yüzden. Ona bakıp, besleyip, büyütmek ve ondan yavru almak çok güzel bir duygu.” diye konuştu.

Trabzonspor şampiyon olunca karacaların ismini Bordo ve Mavi koydu

Saka, Trabzonspor’un şampiyonluğunun kesinleştiği tarihte Ömür’ün yavrularının dünyaya geldiğini belirterek, “Zaten Trabzonluların hayatları bordo-mavi üzerine, o nedenle bir yavrusu olsaydı ‘Fırtına’ veya ‘Şampiyon’ koyacaktım. Ama 2 olunca ‘Bordo’, ‘Mavi’ koydum. Burada onlarla birlikte mutlu ve huzurluyuz. Onlara bakmak, birlikte yaşamak çok güzel bir duygu. Onlar insanın yorgunluğunu, stresini alıyorlar.” ifadelerini kullandı.

Karaca Ömür’ün yavruları “Bordo” ile “Mavi” botanik parkın maskotu oldu

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Gazete Kolektif ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!