Köksal Engür’ün cenaze programı belli oldu

Seslendirme sanatçısı, sinema ve dizi oyuncusu İsmail Köksal Engür, yarın toprağa verilecek.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Oyuncu Cengiz Bozkurt, sosyal medya hesabındaki paylaşımında, Köksal Engür’ün yarın Üsküdar Şakirin Camii’nde öğle vaktini müteakip kılınacak namazın ardından Karacaahmet Mezarlığı’na defnedileceğini belirtti.

Engür, özellikle son dönemde ‘Leyla ile Mecnun’ dizisinde oynadığı ‘Ak Sakallı Dede’ rolüyle izleyicilerin beğenisini kazanmıştı.

KÖKSAL ENGÜR KİMDİR?

Köksal Engür 1946’da Kars’ta dünyaya geldi. Sanatçı, henüz 10 yaşındayken TRT Ankara Radyosu ‘Çocuk Saati’ programında kısa radyo tiyatrolarıyla mesleğe başladı.

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Tiyatro Bölümü’nü 1969’da tamamlayan sanatçı, TRT’de programlara katılmanın yanında, seslendirme çalışmalarının da temelini attı.

Sanatçı, Ankara Halkevi, Sahne 9, Ankara Deneme Sahnesi, Çağdaş Sahne, Hodri Meydan Tiyatrosu, Dormen Tiyatrosu, Ali Poyrazoğlu Tiyatrosu ve Küçük Sahne gibi özel tiyatrolar ile Bakırköy Belediye Tiyatrosu ve Devlet Opera ve Balesi yapımlarında rol aldı.

Tiyatroyla sınırlı kalmayıp, sinema ve dizi filmlerde de oynayan sanatçı, ‘SüngerBob KareŞort’ çizgi dizisinde Squitward’ü seslendirdi.

Afife Tiyatro Ödülleri’nde 1999’da ‘Yılın En İyi Erkek Oyuncusu’, 2002’de ise ‘Yılın En Başarılı Müzikal ya da Komedi Erkek Oyuncusu’ seçilen sanatçı, 2005’te 16. Ankara Film Festivali’nde ‘Yardımcı Erkek Oyuncu’ ödülünü aldı.

Engür, Hollywood yıldızları Robert de Niro, Al Pacino, Dustin Hoffman ve Robin Williams’ın yanı sıra Susam Sokağı’ndaki ‘Büdü’ karakteriyle Red Kit çizgi filminde ‘Red Kit’i seslendirdi.

Köksal Engür’ün cenaze programı belli oldu

Yorumlar kapalı.