1. Haberler
  2. Eğitim
  3. LGS merkezi sınavı sona erdi: Soru ve cevap anahtarları yayımlandı

LGS merkezi sınavı sona erdi: Soru ve cevap anahtarları yayımlandı

Ortaokul 8. sınıfta eğitim gören 1 milyon 246 bin 429 öğrenciye yönelik yapılan Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamındaki merkezi sınavın iki oturumu da tamamlandı. Sınavın soruları ve cevap anahtarları Milli Eğitim Bakanlığı'nın internet sitesinde yayımlandı.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Liselere Geçiş Sistemi (LGS) merkezi sınavı 09.30’da başladı. Birinci oturumda, öğrencilere Türkçe, T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, din kültürü ve ahlak bilgisi ile yabancı dil derslerinden toplam 50 soru soruldu ve 75 dakika yanıtlama süresi verildi.

İkinci oturum ise 11.30’da başladı ve 12.50’de sona erdi. Öğrencilerin ikinci oturumda matematik ve fen bilimlerinden toplam 40 soruyu yanıtlamaları için 80 dakika süreleri oldu.

İki sınav oturumu arasındaki 45 dakikalık zaman diliminde öğrenciler, okul bahçelerine çıkarak ihtiyaçlarını giderdi.

SORU VE CEVAP ANAHTARLARI YAYIMLANDI

Milli Eğitim Bakanlığı, LGS merkezi sınavının sorularını ve cevap anahtarlarını www.meb.gov.tr internet sitesinden yayımladı.

2023 MEB LGS SAYISAL SORU KİTAPÇIĞI VE CEVAP ANAHTARI PDF İÇİN TIKLAYIN

2023 MEB LGS SÖZEL SORU KİTAPÇIĞI VE CEVAP ANAHTARI PDF İÇİN TIKLAYIN

SINAVA GİRMEYENLER YEREL YERLEŞTİRME İLE LİSELERE GİRECEK

Öğrenciler, sınav kitapçıklarını yarın sınava girdikleri okullardan alabilecek. Bugün öğleden sonra, cevap anahtarının Bakanlığın internet sitesinde yayımlanması bekleniyor.

Sözel ve sayısal bölümlerdeki her bir alt test için doğru ve yanlış cevap sayıları belirlenecek. Her bir öğrencinin, her bir alt testine ait ham puanı, ilgili teste ait doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının üçte biri çıkarılarak hesaplanacak.

SONUÇLAR 26 HAZİRAN’DA AÇIKLANACAK

Sınav sonuçları, 26 Haziran’da www.meb.gov.tr internet adresinden ilan edilecek. Öğrencilere sınav sonuç belgeleri posta yoluyla gönderilmeyecek.

Sınav sonuçlarının açıklanmasıyla LGS tercih ve yerleştirme kılavuzu yayımlanacak ve liselere yerleştirme süreci başlatılacak. Sınava girmeyen öğrenciler, yerel yerleştirmeyle liselere yerleştirilecek.

LGS merkezi sınavı sona erdi: Soru ve cevap anahtarları yayımlandı
Yorum Yap

Yorumlar kapalı.