Odunpazarı'nın kadın çöp kamyonu şöförleri: Kadınların isteyince her işin üstesinden gelebilir

Odunpazarı’nın kadın çöp kamyonu şöförleri: Kadınların isteyince her işin üstesinden gelebilir

Odunpazarı Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü’nde çalışan Aysun Tabak: Bırak onu da erkekler yapsın, gibisinden konuşanlar çok oldu. Ama onlara inat, ben bu işi severek yapıyorum. Kadın, isterse her şeyi yapabilir

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Odunpazarı Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü’nde çalışan Aysun Tabak ve Birgül Küçük, her gün çöp kamyonunun direksiyonunda sokak sokak gezerek, çöp topluyor. Aysun Tabak, “Bırak onu da erkekler yapsın, gibisinden konuşanlar çok oldu. Ama onlara inat, ben bu işi severek yapıyorum. Kadın, isterse her şeyi yapabilir” diyor.

10 yılı aşkın bir süredir Odunpazarı Belediyesi’nde çalışan Tabak ve Küçük, Odunpazarı Belediye Başkanlığına Kazım Kurt’un seçilmesinden sonra çöp kamyonu kullanmaya başlamış. İlk zamanlarda insanların kendilerini çöp kamyonunun direksiyonunda gördüğünde çok şaşırdığını anlatan Tabak ve Küçük, en büyük destekçilerinin de Başkan Kazım Kurt olduğunu söyledi. Kadınların isteyince her işin üstesinden gelebileceğinin altını çizen Tabak ve Küçük ile işte yaşadıklarını, anılarını konuştuk…

KADIN İSTERSE HER İŞİ YAPABİLİR

Aysun Tabak, 43 yaşında. 7 yıldan beri Odunpazarı Belediyesi’nde çalışıyor. 5 yıldır da çöp kamyonu kullanıyor. Çöp kamyonu kullanmanın zor olup olmadığını soruyoruz Tabak’a. Hiçbir zorluğu olmadığını söylüyor. “Hiçbir zorlukla da karşılaşmadım. Tabii ki trafikte kadın olduğum için ilk zamanlar görenler sıkıştırmaya falan kalktılar. Şimdilerde herkes bu duruma alıştı. Hiç kimse artık bir kadını yadırgamıyor” diyor.

İnsanların kendisini çöp kamyonunun direksiyonunda gördüğünde çok şaşırdığını anlatan Tabak, özellikle şehir dışından gelenlerin çok şaşırdığını dile getiriyor. “Şehir dışından gelenler özellikle, hiçbir yerde, çöp kamyonu  kullanan bir kadın olmadığını söylediler” diyen Tabak, yaşadığı bir anıyı şu sözlerle anlatıyor:

“Aydın’dan gelen bir çift vardı. Çiftin elinde de bir buket çiçek vardı. Beni görünce ‘Kamyon kullanan kadın!’ diyerek çok şaşırdılar. Sonra yanıma geldiler, ‘Biz hiç kamyon kullanan kadın görmedik’ dediler. Sonra kadının içinden geldi, elindeki çiçeği ‘Siz benden daha çok hak ediyorsunuz, bu buketi size vermek istiyorum’ diye, bana verdi. O zaman yaptığım meslekle bir kez daha gurur duymuştum.”

Odunpazarı'nın kadın çöp kamyonu şöförleri: Kadınların isteyince her işin üstesinden gelebilir

ERKEK İŞİ DİYE BİRŞEY YOK

Aysun Tabak, eşini iki yıl önce kaybetmiş. Tabak, biri 23 yaşında, diğer 15 yaşında iki kız annesi. Eşinin ve kızlarının en büyük destekçisi olduğunu belirtiyor. “Hep arkamda durdular. Onlar sayesinde başladım, şimdi de devam ediyorum” diyor. Çöp kamyonu kullanmanın erkek işi olmadığını kaydeden Tabak, konuşmasına şu sözlerle devam ediyor: “Ben yaptığım işi öncelikle çok seviyorum. Kamyon kullanmak değil de belirli bir müddet sonra sanki taksi kullanır gibi çok rahat kullanmaya başlıyorsunuz. O zaman mesleğinizden daha çok zevk almaya başlıyorsunuz.” Erkek işi diye bir işin olmadığını vurgulayan Tabak, kadınların her işin üstesinden gelebileceğinin altını çiziyor. Etrafındaki insanlardan ve ailesinden çöp kamyonu kullanmasına olumsuz bakanlar olduğunu ifade eden Tabak, bu durumun kendisini yıldırmadığını söylüyor ve konuşmasına şu sözlerle devam ediyor: “Sen kaç yaşındasın, bu yaşta kamyon mu kullanacaksın? Bırak onu da erkekler yapsın, gibisinden konuşanlar çok oldu. Ama onlara inat, ben bu işi severek yapıyorum. Kadın, isterse her şeyi yapabilir. Hamurunu da açar, yemeğini de yapar, çocuklarına da bakar, kamyon da kullanır.”

HER İŞİ YAPABİLİRİZ

Odunpazarı Belediyesi’nde çöp kamyonu kullanan diğer kadın çalışanlarından biri de Birgül Küçük. Birgül Küçük de 43 yaşında. 11 yıldır Odunpazarı Belediyesi’nde çalışıyor. 6 yıldır da çöp kamyonu kullanıyor. Zor oldu mu diye soruyoruz Küçük’e, “İnsanlar ilk başta tedirgin oldular. Daha sonra gördükçe alıştılar. Şu an bir zorluğu yok” diye cevap veriyor. Çöp kamyonu kullanırken yaşadıklarını şu sözlerle anlatıyor Küçük, “Bazen, erkek sanıp geliyorlar. ‘Abla’ deyip gülümseyip gidiyorlar. Değişik farklı şeyler yaşayabiliyoruz. Trafikte, bir erkeğe kıyasla daha çok sıkıştırmaya çalışıyorlar. Olmadık yerde park etmiş araçlar oluyor. Çekmesini istediğiniz zaman sorun çıkartıyorlar. Kadın olduğumuz için biraz daha ses tonları yükselebiliyor. Ama bu anlattıklarım binde bir. Bize gülümseyerek yaklaşan insan daha çok. ‘Abla çok yakışmış’, ‘Bizim şehrimizde yok’ diyen çok insan oldu bana.” Trafikte yaşadığı birçok anısı olduğunu belirtiyor Küçük, ancak en unutulmaz anısının ise şu sözlerle anlatıyor: “Asarcıklı Caddesi’nde çöp topladığım bir zaman, İstanbullu olduğunu söyleyen birisi İstanbul’da bir çöp kamyonu süren bir kadın şoför görmediğini söyledi. O kadar büyük bir ilde görmedim ama burada gördüm. Helal olsun abla, dedi.” Birgül Küçük de evli ve 2 çocuk annesi. Eşinin ilk zamanlarda çöp kamyonu kullanmasını hiç istemediğini söylüyor ve şöyle devam ediyor: “Bir kadına uygun değil, dedi. İlk kamyon kullanmaya başladığım zaman çok tedirgin olmuştu. Zamanla aştık tabii ki.”

HEMEN VAZGEÇERİM DİYE DÜŞÜNMÜŞLER

Ailesinin ve arkadaşlarının kendisini her zaman desteklediğini anlatıyor Küçük, “Çevremdeki insanlar çok seviniyorlar. Mesela ailem, arkadaşlarım. Şaşırıyorlar. İlk zamanlar, hemen vazgeçerim diye düşünmüşler. Şimdi altıncı senemdeyim” diyor.

Erkek işi diye bir şeyin olmadığını vurguluyor Küçük, bir kadının yapamayacağı herhangi bir işin olmadığının da altını çiziyor. “Bir kadının yapamayacağı, hiçbir iş yok bence. Çöp de olur, kamyon da olur. Kadın olarak her işi yapabiliriz” diyen Küçük, sözlerine şöyle devam ediyor:

“Mesela bir kadın olarak, hiçbir şeyi es geçmeyiz. Üstünde durmamazlık yapmayız. Her zaman için daha detaycıyız. O sebepten dolayı temizlikte, kadınlar olarak daha iyiyiz.”

Odunpazarı’nın kadın çöp kamyonu şöförleri: Kadınların isteyince her işin üstesinden gelebilir

Yorumlar kapalı.