istanbul evden eve nakliyat istanbul evden eve nakliyat

Partilerin milletvekilliği adaylığı için başvuru ücretleri belli oldu: En uygun MHP en pahalı CHP

28. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri 14 Mayıs 2023 Pazar günü yapılacak. Siyasi partiler milletvekili aday adayı olmak isteyenler için başvuru koşullarını belirledi.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

14 Mayıs’ta yapılması kesinleşen seçimler sonrası siyasi partiler de milletvekilliği aday adaylığı için koşullarını belirlerdi.

AKP

Adaylık başvurusu için erkek adaylardan 20 bin lira, kadın ve genç adaylardan 10 bin lira, engellilerden ise 5 bin lira talep edilecek.

CHP

Aday adayı olmak isteyenlerden 30 bin lira alınacak. Engelliler, kadınlar ve gençlerde ise aday adaylığı için 15 bin lira yatırılacak. Depremlerden etkilenen Malatya, Osmaniye, Maraş, Antep, Adıyaman ve Hatay’da başvuru yapacak aday adaylarından ücret alınmayacak.

MHP

Başvuru aidatı olarak 3 bin TL belirlendi. Aday adaylarından yüzde 40 ve üstü engelli olanlardan başvuru aidatı alınmayacak.

İYİ PARTİ

Milletvekili aday adayı başvuru ücreti kadın ve erkeklerde 7 bin 500 TL olarak belirlendi. Engeli ve gazilerden ise ücret alınmayacak.

SAADET PARTİSİ

Erkekler için 15.000 TL, kadın ve gençler için 10.000 TL, engelli vatandaşlar için 5.000 TL başvuru ücreti belirledi. Deprem Bölgesindeki iller için aday adaylığı katkı payı alınmayacak.

HDP

Adaylık başvuru ücreti henüz ilan edilmedi ancak 15 bin TL olması, kadın ve engelliler için pozitif ayrımcılık uygulanması bekleniyor.

TÜRKİYE İŞÇİ PARTİSİ

Milletvekili adaylarından parti için herhangi bir maddi katkı istenmeyecek. Adaylık başvurusunda deprem bölgelerinde yaşayan yurttaşlar için en az bir gıda ve bir hijyen kolisi hazırlanıp iletilmesi şartı konuldu.

Partilerin milletvekilliği adaylığı için başvuru ücretleri belli oldu: En uygun MHP en pahalı CHP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Gazete Kolektif ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!