1. Haberler
  2. Gündem
  3. Son Dakika… CHP’den AKP’nin videosuna belgeli yanıt: ‘Aracı firma var, aşıların yarısı gelmemiş’

Son Dakika… CHP’den AKP’nin videosuna belgeli yanıt: ‘Aracı firma var, aşıların yarısı gelmemiş’

Erdoğan'ın-'Dedesi-Erzincan-depreminde-bakandı'-sözüne-Öztrak'tan-yanıt--İyi-ki-Nuh-Tufanı'na-kadar-gitmedi

AKP’nin CHP’yi hedef alan çizgi filminin ardından AKP Genel Merkezi’nin görüntüsü ile birlikte, “Sizi gidi filmciler sizi! Cuma günü, saat 15.00’te gerçekleri açıklıyoruz” paylaşımını yapan CHP’den ‘belgeli yanıt’ geldi. CHP Sözcüsü Faik Öztrak, hükümetin gizli tuttuğu Çin aşısının sözleşmesini açıkladı.

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

CHP Sözcüsü Faik Öztrak’ın açıkladığı sözleşmeye göre, “Sinovac aşısı Türkiye’ye Keymen İlaç tarafından ithal ediliyor.” Bu bilgi, hükümetten daha önce gelen “Aracı firma yok” açıklamalarının gerçeği yansıtmadığını gösteriyor.

Sözleşmede yer alan bir başka bilgiye göre, “2021 yılı şubat ayı sonunda toplam 600 milyon dolar karşılığında, 50 milyon doz aşının teslim edileceği” hükme bağlanıyor. Ancak gümrük kayıtlarından 24 Mart 2021’e dek sadece 25 milyon 113 bin 484 doz aşının teslim edilebildiği anlaşılıyor.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın 13 Nisan 2021’de yaptığı, “Bu tarihe kadar, 26 milyon doz Sinovac aşısı tedariği gerçekleştirildi” açıklaması da bunu doğruluyor.

Son Dakika... CHP'den AKP'nin videosuna belgeli yanıt: ‘Aracı firma var, aşıların yarısı gelmemiş’

Öztrak, belge hakkında DMO’nun ilgili kuruluşu olduğu Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan’a şu soruları yöneltti:

– Tarihini, sayısını ve özet bilgilerini verdiğimiz bu sözleşme gereği şubat ayı sonu itibariyle Türkiye’ye teslim edilmiş olması gereken 50 milyon doz aşı nerede?

– Şubat sonuna kadar teslim edileceği söylenen 50 milyon doz aşıdan, teslim edilmeyen 25 milyon doz aşı için hangi işlemi yaptınız?

– Sözleşmeye aykırı şekilde teslim edilmeyen 25 milyon doz aşı için bu sözleşme kapsamında hangi yaptırım ya da yaptırımlar uygulandı?

– Bu aşı meselesinin en başında, “Keymen İlaç aracı firma değil, Sadece lojistik süreci yürütüyor” demiştiniz. Sonra aracı olduğu ortaya çıkan bu firmanın teminat bile veremediği görülüyor. Sinovac, ilk 1 milyon doz aşıyı hibe diye göndermişti. Sonra bunu Keymen adına DMO’ya teminat versin diye gönderdiği, Keymen’in de aşıyı devlete parayla satarak aldığı 12 milyon doları DMO’ya teminat ve diğer masraflar için yatırdığı ortaya çıktı. Bu teminat ne oldu? – Firma edimini zamanında yerine getirmediği için el kondu mu?

– Bu aşılar gelmediyse, gecikmenin gerekçesi ne?

– Bir teminatı bile veremeyen firmaya koca ülkenin sağlığını nasıl emanet edebildiniz?

Son Dakika… CHP’den AKP’nin videosuna belgeli yanıt: ‘Aracı firma var, aşıların yarısı gelmemiş’
Yorum Yap

Yorumlar kapalı.