Son Dakika… HDP ikinci tur için kararını açıkladı! “Sandığa gideceğiz ve tek adam rejimini değiştireceğiz”

Yeşil Sol Parti ve HDP eş genel başkanları, cumhurbaşkanlığı ikinci tur tutumunu açıkladı. "Erdoğan bizler açısından asla bir seçenek değildir. Tek seçenek onu ve temsil ettiği iktidarı değiştirmektir. Sandığa eksiksiz gideceğiz ve hep birlikte tek adam rejimini değiştireceğiz" diyen HDP ve Yeşil Sol Parti,  "14 Mayıs’ta yarım bıraktığımız işi 28 Mayıs’ta tamamlayacağız" mesajını paylaşıldı.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Millet İttifakı adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nun ikinci tur öncesi Ümit Özdağ ile anlaşması HDP ve Yeşil Sol Parti cephesinde tepkilere neden olmuştu.

Bugün, HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan partisinin ve Yeşil Sol Parti’nin ikinci turdaki tutumunu açıkladı.

Buldan “Erdoğan bizler açısından asla bir seçenek değil. Tek seçenek onu ve temsil ettiği iktidarı değiştirmektir. 28 Mayıs’ta sandığa eksiksiz gideceğiz ve tek adam rejimini değiştireceğiz” diye konuştu. Buldan konuşmasının devamında şunları söyledi;

“Tuzaklar kuruluyor, bunları da görüyoruz ama bizler demokratik dönüşüm, adalet, refah ve özgürlük hedefimizden vazgeçmiyoruz. O nedenle tercihimizi saray rejimini değiştirme konusunda ortaya koymuştuk, aynı kararlılıkla bu politikamızı sürdürüyoruz” denilen açıklamada, birinci turda sandığa gitmeyen seçmene de oy verme ve sandıklara sahip çıkma çağrısı yapıldı.

Cumhurbaşkanlığı ikinci tur seçiminde AKP lideri Recep Tayyip Erdoğan’ın rakibi, Millet İttifakı’nın adayı CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun, Zafer Partisi ile imzaladığı protokol sonrasında Yeşil Sol ve HDP’nin nasıl bir tutum alacağı merak konusu olmuştu. HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar ile Yeşil Sol Parti Sözcüleri Çiğdem Kılıçgün ve İbrahim Akın, bugün kameralar karşısına geçerek ikinci tur tutumunu açıkladı.

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan’ın açıklaması şöyle:

“Erdoğan bizler açısından asla bir seçenek değildir, tek seçenek onu ve temsil ettiği iktidarı değiştirmektir”

“28 MAYIS SEÇİMİ REFERANDUM ÖZELLİĞİNE SAHİPTİR”

“28 Mayıs’ta önümüzdeki yılları sonuçları itibariyle şekillendirecek bir seçime giriyoruz. 21 yıl boyunca aşama aşama tek adama bağlı bir sistem inşa eden totaliter, mutlak iktidar yanlısı bir anlayış ve yapıyla karşı karşıyayız. İşte bu yüzden 28 Mayıs seçimi sisteme yönelik demokratik değişimden yana olanlarla bu tekçi rejimi sürdürmek isteyenler arasında bir referandum olma özelliğine sahiptir.

ZAFER PARTİSİ VE CHP ARASINDA İMZALANAN PROTOKOL

Öncelikle şunu belirtelim ki, toplumdaki demokratik değişim direncini kıran, sömüren, sönümlendiren veya oyalayan hiçbir siyasi anlayışı doğru bulmayız. Bu tür yaklaşımlara karşı da demokratik mücadelemizi sonuna kadar sürdürürüz. Dün Zafer Partisi ve CHP arasında imzalanan protokolü de bu minvalde değerlendirdik ve eleştirilerimizi de kamuoyuyla paylaştık.

KAYYUM TEPKİSİ

Mücadelemizin ve Üçüncü Yol politikamızın temel hedefi, devletin ve toplumun imkanlarına bir avuç rantçının çökmesini engellemek ve sistemi yurttaşların haklarını ve özgürlüklerini, toplumsal adaleti, demokrasiyi önceleyen bir evrensel standarda kavuşturmaktır. Bizi tavizsiz ve baş eğmez kıldıran tek şey ezilen, mazlum halklarımızın bu talebi ve ihtiyacıdır.

Israrla vurguluyoruz; Kürtlerin politik iradesine kayyımlar yoluyla ipotek koyanlar, aynı zamanda bütün Türkiye halklarının haklarına ve özgürlüklerine de ipotek koyanlardır. Kürt sorununun çözümsüzlüğü toplumun çıkarına değildir. Bu çözümsüzlük oyunu bozulmadan, Cumhuriyet demokrasi ile bütünleşemeyecektir.

“GÖÇMEN VEYA MÜLTECİLERİ SİYASİ ÇIKARLARIN MALZEMESİ HALİNE GETİRMEK YANLIŞTIR”

Cumhuriyet’in ikinci yüzyılına girerken, bizler, her ne koşulda olursak olalım, halkın iradesini tüm iradelerin üstünde tutacağız. Ortak ve eşit bir demokratik gelecek için mücadelemizi sürdüreceğiz. Yine belirtelim ki, göçmen veya mültecileri siyasi çıkarların malzemesi haline getirmek yanlıştır ve insani değildir. Bu tablonun sorumlusu mağdur olan göçmen ya da mülteciler değil doğrudan doğruya savaş politikalarında ısrar eden, ekonomik ve siyasi rantı için sığınmacıları araçsallaştıran iktidardır. Mülteci ve göçmen sorunu ancak savaş politikalarına karşı güçlü bir barış mücadelesi verilerek çözülür.

“HİÇBİR ŞART ALTINDA DURUŞUMUZDAN GERİ ADIM ATMAYACAĞIZ”

Önemle altını çizmek isteriz ki, hiçbir siyasi hesap ve çıkar yoksul, emekçi halkların, kadınların ve gençlerin geleceğinden daha kıymetli olamaz. Biliyoruz ki, Cumhur İttifakının politikaları karşısında ancak demokrasi, adalet ve özgürlük ilkeleriyle durulabilir. Toplumun ortak çıkarları, demokratik, eşit ve özgür geleceği dışında başka hiçbir kaygısı olmayan, hiçbir gizli pazarlığı veya şartı gündemine almayan HDP/Yeşil Sol Partinin duruşunu da bu vesileyle kamuoyunun bilgisine bir kez daha sunmak istiyoruz. Bizler HDP ve Yeşil Sol Parti olarak, sadece ve sadece halkın eşitlik, adalet, hak, hukuk ve özgürlük mücadelesine kefiliz; tek ölçütümüz, şaşmaz bağlılığımız bu değerleredir. Hiçbir şart altında bu duruşumuzdan geri adım atmayacağımızın sözünü tekrarlıyoruz.

“ERDOĞAN BİZLER AÇISINDAN ASLA BİR SEÇENEK DEĞİLDİR, TEK SEÇENEK ONU VE TEMSİL ETTİĞİ İKTİDARI DEĞİŞTİRMEKTİR”

Erdoğan ve ortakları tarafından yaratılan bugünkü ucube rejim, yaşanan toplumsal sıkıntıların da temel sebebidir. 28 Mayıs seçimlerinde oylanacak olan da bu ucube rejimin devam edip etmeyeceğidir. 14 Mayıs seçimlerinde demokratik değişim ve refah talebi güçlü bir şekilde sahiplenilmiş ve bu talep sandığa da yansımıştır. Bugünkü sistem karşısında birleşen milyonlarca oy, daha çok özgürlük, daha çok demokrasi, daha çok refah talebi içindir. Hedef: ayrımcılıktan arınmış, halkların yönetime katılabildiği, özgür, demokratik ve adaletli bir rejim inşa etmektir. Bir kez daha belirtmeliyiz ki Erdoğan rejiminin bu beklentileri ve talepleri karşılayamayacağı açıktır. Gelecekte de bu taleplerin hayata geçmesinin önündeki en büyük engel yine Erdoğan ve bu rejimin ta kendisi olacaktır. Bu yüzden Erdoğan bizler açısından asla bir seçenek değildir ve tek seçenek onu ve temsil ettiği iktidarı değiştirmektir.

“SANDIĞA EKSİKSİZ GİDECEĞİZ VE HEP BİRLİKTE TEK ADAM REJİMİNİ DEĞİŞTİRECEĞİZ”

O nedenle bir kez daha belirtiyoruz ki; Kürt halkının ve bir bütün olarak Türkiye toplumunun demokrasi, hukuk, adalet, eşitlik ve özgürlük beklentisi ve özlemini, demokratik sandık iradesini tanımak son derece önemli ve bizler için öncelliklidir. 28 Mayıs’ta milyonlarla birlikte başarabileceğimize, tarihin akışını hep birlikte demokratik değişim yönünde çevirebileceğimize dair umudu büyütüyoruz. Bizler inanıyoruz, sizler de inanın. Sandığa eksiksiz gideceğiz ve hep birlikte tek adam rejimini değiştireceğiz. Kendi gücümüz ve milyonların değişim arzusu en büyük ilham kaynağımızdır. Israrla ve inatla mücadelemizi sürdüreceğiz, asla ve asla pes etmeyeceğiz. Mutlaka, ama mutlaka bizler kazanacağız.

YEŞİL SOL PARTİ EŞ SÖZCÜSÜ İBRAHİM AKIN: SİYASETEN ORTAYA KOYDUĞUMUZ TUTUMDA HERHANGİ BİR DEĞİŞİM SÖZ KONUSU DEĞİLDİR

Yeşil Sol Parti Eş Sözcüsü İbrahim Akın, “Türkiye son zamanlarda seçim sathı mahallinde toplumu birbirine kırdırmaya kutuplaştırmaya ve savaş politikaları nezdinde gelecek ve değiştirme isteğini köreltmeye çalışan bir zihniyetle karşı karşıyayız. Bu değişim talebini asla engelleyemeyecekler. 14 Mayıs’ta YARIM Bıraktığımız işi 28 Mayıs’ta tamamlayacağız. 14 Mayıs’ta durdurduk 28 Mayıs’ta değiştireceğiz. 28 Mayıs’ta ortaya çıkan sonuç elbette bizim için ve Türkiye halkları için çok önemli olacak. Ama şunu ok iyi biliyoruz ki bu değişim talebini her türlü oyunlarla engellemeye çalışanların karşısında insanlarımızın sandığa gitme isteklerinin köreltilmesi karşısında ısrarla ve inatla mutlaka sandığa gidip oylarımızı kullanıp 28 Mayıs’ta bu saray rejimini, bu kadın ve Kürt düşmanı rejimini deriştirmek istiyoruz. O nedenle bütün halklarımıza buradan bir kez daha sesleniyoruz biz buradayız ve değiştirme konusunda kararlıyız. Siyaseten ortaya koyduğumuz tutumda herhangi bir değişim söz konusu değildir. Türkiye’nin tarihsel ve kader seçimi olan bu seçim gerçek anlamda bir kişi seçimi bir adam tercihi değildir. Bir rejim tercihidir. Bu rejimi değiştirmeye kararlıyız ve birlikte başaracağız” ifadelerini kullandı.

Mithat Sancar: Tuzaklar kuruluyor, bunları da görüyoruz ama bizler demokratik dönüşüm hedefimizden vazgeçmiyoruz

HDP EŞ Genel Başkanı Mithat Sancar da şu açıklamalarda bulundu:

“28 Mayıs seçimleri bir referandum niteliğindedir. Bu referandum bir yanında rant, sömürü, talan, savaş ve yalan rejiminin yer aldığı; diğer yanında halkların demokratik dönüşüm özlem ve arzusunun yükseldiği bir seçim olacaktır. Bizler tercihimizi Türkiye toplumunun demokratik dönüşüm barış ve refah umudu ve iradesi yönünde kullanıyoruz. Mevcut rejimi en fazla Kürt halkını ezen ama toplumun tümünü yoksulluğa, zulme ve sömürüye maruz bırakan rejimi durdurmak bizim temel stratejik hedefimizdi. Birinci turda da bunu çok açık dile getirmiştik. Esasen seçim politikalarımızı da diğer politikalarımız gibi şeffaf ve ilkeler bir biçimde yürütüyoruz.

“TERCİHİMİZİ SARAY REJİMİNİ DEĞİŞTİRME KONUSUNDA ORTAYA KOYMUŞTUK, AYNI KARARLILIKLA BU POLİTİKAMIZI SÜRDÜRÜYORUZ”

Şimdiden ortaya çıkan bazı gelişmeler karşısında tutumumuzu bir kez daha paylaşma, ihtiyacı doğdu. Bu gelişmelerin bir kısmının ortamı bulandırmak ve halkların sandığa gitme isteğini kösteklemek amacına dönük olduğunun farkındayız. Tuzaklar kuruluyor, bunları da görüyoruz ama bizler demokratik dönüşüm, adalet, refah ve özgürlük hedefimizden vazgeçmiyoruz. O nedenle tercihimizi saray rejimini değiştirme konusunda ortaya koymuştuk, aynı kararlılıkla bu politikamızı sürdürüyoruz. Halklarımıza da özellikle birinci turda sandığa gitmeyen yurttaşlarımıza da açık çağrımızdır, sandığa gidelim, sandıkları koruyalım, irademize sandıklarda sahip çıkalım.”

Son Dakika… HDP ikinci tur için kararını açıkladı! “Sandığa gideceğiz ve tek adam rejimini değiştireceğiz”

Yorumlar kapalı.