CHP’li Şevkin: Kısa çalışma ödeneğinin süresi uzasın, miktarı arttırılsın

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili Dr. Müzeyyen Şevkin, kısa çalışma ödeneği süresinin yıl sonuna kadar devam etmesi, ödeneğin en düşük brüt asgari ücret oranında düzenlenmesi, ödenekten yararlananların kısa ve uzun dönem emeklilik primlerinin ödenmesinin yanı sıra işsizlik ödeneğinin de brüt asgari ücret tutarından az olmaması için ‘Kanun Teklifi’ hazırladı.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) sunduğu kanun teklifinde yeni koronavirüs (Covid-19) kaynaklı zorlayıcı sebeplerin işsizliği arttırdığını, yeni kısıtlamaların hayata geçirildiğini anımsatan Dr. Şevkin, kısa çalışma ödeneğinin 1 Nisan 2021 itibariyle sona erecek olması nedeniyle 1 milyon 300 bin işçinin işsizlik ya da ücretsiz izin tehlikesiyle karşı karşıya kalacağını vurguladı.

“UÇUK PROJEYE VAR, İŞÇİYE YOK!”

CHP’li Dr. Müzeyyen Şevkin, bir inat uğruna Kanal İstanbul gibi uçuk kaçık bir projeye 65 milyar dolar kaynak aktarmayı göze alanların, binlerce lüks makam aracına, uçaklara para bulanların, yandaş müteahhitlerin milyonlarca liralık vergi borcunu bir çırpıda silenlerin, ülkenin kaynaklarını heba edenlerin milyonlarca insanın işsiz kalmasına göz yumduğunu söyledi.

“İŞSİZLİK KÖRÜKLENECEK!”

“İşsizlik Sigortası Kanununda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi”ni gerekçesiyle birlikte meclise sunan Dr. Şevkin, ödeneğin kesilmesi durumunda işsizliğin körükleneceğine işaret etti.

Ücretsiz izin uygulamasında sürenin uzatılıp kısa çalışma ödeneği alan 1 milyon 300 bin işçinin son kez ödenek alacak olması nedeniyle bir bakıma Türkiye’deki 10 milyon işsiz sayısının bir gün içinde 11 milyon 300 bine çıkacağına dikkat çeken Dr. Şevkin,  “Pandemi nedeniyle üretimini durduran, kepenklerini indiren esnaf, sanayici ve iş dünyası temsilcilerinin yeniden faaliyete dönmesi zor görünürken ödenekten yararlanan işçilerin işlerine geri dönme ihtimali de oldukça düşüktür” diye konuştu.

Covid-19 sürecinde uygulamaya konulan kısa çalışma ödeneğinden yararlanan vatandaşların kısa ve uzun vadeli sigorta primlerinin de yatırılmadığını dile getiren Dr. Şevkin, “Çalışanların, sadece genel sağlık sigortası primlerinin devlet tarafından karşılandığı ödenek sistemi aylık ödenekler başta olmak üzere bir çok haksızlığı da beraberinde getirmektedir. Bu şartlarda 3 ay boyunca kısa çalışma ödeneği alan çalışanın üç aylık emeklilik primleri ödenmemekte; haliyle bu da emeklilik prim gün sayılarını olumsuz etkilemektedir. Bu nedenlerle zaten yetersiz olan kısa çalışma ödeneğinin süresi yıl sonuna kadar uzatılmalı, miktarı arttırılmalı, en düşük ödeme brüt asgari ücret seviyesinde olmalı, kısa ve uzun vadeli sigorta primleri de yatırılmalıdır” dedi.

Kısa Çalışma Ödeneği ne zaman yatacak? Mart ayı Kısa Çalışma Ödeneği yattı mı? KÇÖ Nisan ayında yatacak mı?

CHP’li Şevkin: Kısa çalışma ödeneğinin süresi uzasın, miktarı arttırılsın

Yorumlar kapalı.