1. Haberler
  2. Yaşam
  3. Yumurtayı böyle tüketirseniz faydadan çok zararı oluyor! Tüm proteini ölüyor

Yumurtayı böyle tüketirseniz faydadan çok zararı oluyor! Tüm proteini ölüyor

Protein bakımından oldukça zengin bir besin kaynağı olan yumurtanın faydaları saymakla bitmiyor. Ramazan ayında oruç tutan kişilere de sahurda tüketilmesi önerilen yumurta yanlış tüketilmesi durumunda faydadan çok zararlı olabiliyor.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yumurta, sofralarımızdan eksik etmememiz gereken besinlerin başında geliyor. Faydaları saymakla bitmeyen yumurta, protein açısından oldukça zengindir.

Prof. Dr. Canan Karatay, özellikle Ramazan ayında yumurtayı sofranızdan ayırmamanız gerektiğini bu süper besinin uzun süre tok tuttuğunu paylaşıyor.

Diyet yapanların yanı sıra, vücut geliştirmek isteyen kişilerin de vazgeçilmezi olan yumurta yanlış tüketilmesi durumunda faydadan çok zarara sebep olabilir.

Birçok uzmana göre uzun yaşamın sırrı olarak bilinen yumurtanın doğru pişirilmesi büyük önem taşıyor. Peki yumurtayı nasıl pişirmeliyiz?

Mynet’te yer alan bir içerikte yumurtanın nasıl pişirileceği paylaşıldı.

NEDEN YUMURTANIN ETRAFINDA GRİ HALKA OLUŞUR?

Haşlanmış yumurtaların etrafında oluşan gri halkanın neden meydana geldiği hep merak konusu olmuştur. Bunun sebebi, yumurtanın çok uzun süre pişirilmesinden kaynaklıdır.

Yumurta 10 dakikadan fazla piştiğinde, yumurta sarısı etrafında demir sülfür halkası olarak bilinen bir yeşil-gri halka meydana gelir. Bu da demirden yararlanmamızı engeller. Oysa yumurta demir minerali için çok iyi bir kaynaktır. Demir eksikliği anemisinde metabolizma yavaşlar, halsizlik, yorgunluk, odaklanma sorunları, hafızada güçlük, sabah yataktan zor kalkma, saç dökülmesi gibi olumsuz belirtiler ortaya çıkar.

 

SAĞLIKLI YUMURTA NASIL PİŞİRİLMELİDİR?

Uzman Diyetisyen Işın Sayın, ideal yumurta pişirimi hakkında “Her gün en az 1 adet tercihen organik yumurta tüketin ve toplam 10 dk pişirin. Ocağınızın gücü ve yumurtanın organik olma/olmama durumuna göre değişen sonuçlarla karşılaşabilirsiniz. Sizin koşullarınızda 10 dk da yumurtanın iç kısmının yarı pişmiş olduğunu görüyorsanız; bir daha ki sefere en çok 1-1.5 dk fazladan pişirin, ancak gri halka olmayacak şekilde de süreyi dikkatle ayarlayın. ” diyor.

HER GÜN YUMURTA YERSENİZ NE OLUR?

Yumurtanın protein oranı yüksek ve karbonhidrat oranı düşük olduğu için uzun süre tok kalmanızı sağlar. Yumurta aynı zamanda metabolizmayı hızlandırarak sağlıklı kalori miktarını sağlar. Tüm bu özellikleri kilo vermeyi kolaylaştırır.

CİLDİ GENÇLEŞTİRİR

Diyetinize bol miktarda yumurta ekleyerek yaşlanmanın etkilerini tersine çevirebilirsiniz. Amino asitler hücrelerimizi yeniler ve bize en çok hayal ettiğimiz gençlik ışıltısını verir.

DAHA GÜÇLÜ KASLAR VE KEMİKLER

Annemizin çocukken yemeğimizi yerken her zaman söylediği gibi, protein, bizi büyük ve güçlü yapan yapısal ve işlevsel hücreler ve dokular üreterek vücudumuzda büyük bir rol oynar. Neyse ki, yumurtaların her biri yaklaşık altı gram protein içerir, bu da kas kütlemizi güçlendirebilir ve kemiklerimizin genel sağlığını iyileştirebilir.

ANEMİ RİSKİNİ AZALTIR

Folik asit açısından zengin olan yumurta vücuttaki kırmızı kan üretimini artırabilir. Bu durum da genel olarak anemi riskini azaltır.

UZUN SÜRE TOK TUTAR

Kalorileri azaltmaya çalışmak, her zaman açmışsınız gibi görünebilir, bu da daha sağlıklı beslenmenize bağlı kalmanızı zorlaştırır. Bununla birlikte, öğünlerinizin çoğuna yumurta koyduğunuzda, protein ve yağın harika kombinasyonu, daha uzun süre tok hissetmenize yardımcı olacaktır. Bu, artık atıştırmalıklara ulaşmanıza gerek olmadığı anlamına gelir ve hedeflerinize ulaşabilirsiniz.

İYİ KOLESTEROLÜ DESTEKLER

Tüm kolesterolün kötü olduğunu düşünebilirsiniz, ancak bu doğru değil. LDL seviyenizi artıran ve kalp hastalığına ve diğer sorunlara katkıda bulunan kolesterolünüz olsa da “iyi” kolesterol olarak bilinen HDL de vardır. Bu, fazla kötü kolesterolü karaciğere geçirerek yok edecek ve böylece parçalanıp uzaklaştırılabilecektir. Neyse ki, yumurtalar iyi kolesterolle doludur ve bu konuda yardımcı olabilir.

GÖZLERİ GÜÇLENDİRİR

Birçoğu havuçların karanlıkta görmenize yardımcı olacağına inanırken, yumurtalar görme yeteneğinizi iyileştirmeye yardımcı olacak gerçek besin olabilir. Sarısı, yaşlı insanlarda görme kaybının önde gelen nedeni olan makula dejenerasyonunu önleyen lutein adı verilen bir karotenoid ile doludur.

BEYNİN DAHA İYİ ÇALIŞMASINI SAĞLAR

Yumurtalar sadece D vitamini eksikliği geliştirmenizi engellemekle kalmaz, aynı zamanda beyin fonksiyonunuzu iyileştirmeye de yardımcı olur. Hafızanız, kolin adı verilen başka bir önemli besin maddesinden sentezlenen asetilkolin adı verilen bir nörotransmitter tarafından kontrol edilir. Neyse ki yumurtalar, beyindeki hücre zarlarını oluşturmaktan ve hazırlamaktan sorumlu olan ve daha net düşünmenize yardımcı olacak kolinle doludur.

D VİTAMİNİ DEPOSU

Yumurtanın en güzel yanlarından biri de D vitamini ile yüklü olmasıdır. Bu vitamin, bağışıklık sistemini düzenlemesi ve vücudumuza serotonin ve dopamin gibi iyi hissettiren hormonlar sağlamasıyla bilinir. Birçok çalışma, daha yüksek D vitamini seviyelerinin daha sakin duygulara yol açtığını ve vitamin içermeyenlerin depresyon geliştirmeye daha yatkın olduğunu bile buldu.

Yumurtayı böyle tüketirseniz faydadan çok zararı oluyor! Tüm proteini ölüyor
Yorum Yap

Yorumlar kapalı.