90 yaş üstü de olsanız kronik hasta da olsanız Sağlık Bakanlığı, şu anki̇ sisteme göre grip aşılarınızı karşılamıyor

Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) Genel Başkanı eczacı Nurten Saydan, "Vatandaşlar grip aşılarını olabilmek için aile hekimine gidip reçete yazdırıyor, ancak sistem uygun bulmuyor. Kronik hasta da olsanız, 90 yaşında da olsanız Sağlık Bakanlığı’nın sistemi aşılarınızı şu anki sisteme göre karşılamıyor" dedi. Saydan, sorunun bir an önce çözülmesini talep etti.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) Genel Başkanı eczacı Nurten Saydan, “Vatandaşlar grip aşılarını olabilmek için aile hekimine gidip reçete yazdırıyor, ancak sistem uygun bulmuyor. Kronik hasta da olsanız, 90 yaşında da olsanız Sağlık Bakanlığı’nın sistemi aşılarınızı şu anki sisteme göre karşılamıyor” dedi. Saydan, sorunun bir an önce çözülmesini talep etti.

TEİS’ten konuyla ilgili olarak yapılan yazılı açıklamada Sağlık Bakanlığı’nın bir an önce sistemdeki kısıtlamaları kaldırarak, 65 yaş üstü ve tüm kronik hastalara ücretsiz grip aşısının reçetelenmesini sağlayacak sistemin hayata geçirilmesi gerektiği vurgulandı. Açıklama şöyle:

“SAĞLIK BAKANLIĞI ŞU ANKİ SİSTEME GÖRE KARŞILAMIYOR”

“Grip aşısının risk grubunda olan kişilere sistemde ücretsiz aşı çıkması adeta piyango çıkması kadar zor. Vatandaşlar aşılarını olabilmek için aile hekimine gidip reçete yazdırıyor, ancak sistem uygun bulmuyor. Kronik hasta da olsanız, 90 yaşında da olsanız Sağlık Bakanlığı’nın sistemi aşılarınızı şu anki sisteme göre karşılamıyor. Aile hekimlerinden aldığımız bilgiye göre yaklaşık 100 grip aşısı reçetesi yazma girişiminden 2’si sistem tarafından onaylanıyor. 90 yaşındaki bir hastaya sistem ‘Hasta influenza açısından 1. öncelikli çok yüksek risk grubunda değildir. Hastanın durumu diğer öncelikli grubu açısından ileride yeniden değerlendirilecektir’ diyor. Neye göre değerlendirilecek? Zaten hasta yaşı itibariyle risk grubunda. Covid-19 salgını yeterince sağlığımızı olumsuz şekilde etkiliyor. Üstüne bir de grip aşıları yaptırılamayınca sağlığımız daha da riske girecektir.

“SAĞLIK BAKANLIĞI’NIN BİR AN ÖNCE SORUNU ÇÖZMESİ GEREKMEKTEDİR”

Aşılarını olmak isteyen çoğu yaşlı ve kronik hastalığı olan vatandaşlarımız bu pandemi ortamında aile hekimi ve eczaneler arasında gereksiz yere mekik dokuyor. Bu durum hem salgın riskini artırıyor hem de vatandaşları yorarak zaman kaybetmelerine yol açıyor. Bu belirsiz durum halk sağlığı açısından ciddi bir tehdit oluşturuyor. TEİS olarak belirtmek istiyoruz ki, Sağlık Bakanlığı’nın bir an önce sistemdeki kısıtlamaları kaldırarak her yıl olduğu gibi 65 yaş üstü hastaların tamamına ve kronik hastalığı olan vatandaşlarımıza ücretsiz grip aşısının reçetelenmesini sağlayacak sistemi kurgulayarak sorunu çözmesi gerekmektedir.”

 

90 yaş üstü de olsanız kronik hasta da olsanız Sağlık Bakanlığı, şu anki̇ sisteme göre grip aşılarınızı karşılamıyor

Yorumlar kapalı.